جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

آبشارهای هفتگانه و آبشار آبتاف دهلران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشارهای هفتگانه و آبشار آبتاف دهلران

Loading the player...

دانلود

روستای آبشاران (خربزان) یکی از روستاهای استان ایلام است که در 20 کیلومتری شمال شرق بخش پهله زرین آباد واقع در شهرستان دهلران، استان ایلام قرار گرفته است. این روستا از نظر مناظر طبیعی زیبا و بکر همچنین آثار باستانی کهن، یکی از مکان های تفریحی استان ایلام است. در شمال این روستا آبشارهای هفتگانه و زیبایی قرار گرفته اند. اهالی این روستا از طایفه ی بزرگ "شهلیاروند" هستند که در گذشته جایگاه بالایی در حکومت های کدخدایی داشته اند. این روستا که طبیعتی کوهستانی دارد و دارای جنگل های بلوط و بنه و ... است  دارای توپوگرافی منحصر به فردی است که گردشگران فراوانی را جذب خود کرده است.
مهم ترین مکان گردشگری روستای آبشاران، آبشارهای هفتگانه ی آن است که به صورت پلکانی در شمال روستا و در مسیر رودخانه ای که از کبیرکوه سرچشمه می گیرد و از این روستا می گذرد، قرار گرفته ان . چهار آبشار از این مجموعه ی زیبا از بقیه بزرگ تر هستند و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. اگر از پایین دست رودخانه به بالا حرکت کنید به ترتیب با این آبشارها روبه رو خواهید شد: آبشار (طاف) دارولی اول ، آبشار (طاف) دارولی دوم ، بعد از گذشتن از پیچ رودخانه و پیمودن مسیری کوتاه به یک آبشار کوچک زیبا می رسید که سومین آبشار (طاف) است و بعد از آن با فاصله ای اندک آبشار (طاف) سلیمان شاه را می بینید که بلندترین و زیباترین آبشار است و در کنار آن بیشه زار زیبایی قرار گرفته است. حوضچه ی این آبشار (طاف) دارای عمق زیادی هستند و مکان بسیار مناسبی جهت شنا و ماهیگیری محسوب میشوند. در فاصله  بین آبشار سلیمان شاه تا آبشار بزه ول ، آبشارهای کوچک زیادی دیده می شود که در زبان محلی به آن ها طافیلک (آبشار کوچک) می گویند که دو آبشار از بقیه بلندتر و در این تقسیم بندی آبشارهای پنجم و ششم نامیده می شوند.
شایان ذکر است در گذشته آسیابی در کنار این آبشار وجود داشته که آثار آن کماکان پابرجاست. آب آن از این آبشار تهیه می شده و در حال حاضر اثر جویی که آب را از بالای این آبشار به آسیاب می رساند دیده می شود. آسیابی که گفته شد به آسیاب (مه می) شهرت دارد.
آبشار آبتاف در موقعیت جغرافیایی N3305 E4654 در استان ایلام واقع است. آبشار آبتاف در مسير ميمه به پهله زرين آباد شهرستان دهلران و در نزدیکی روستای زرآب واقع شده است. آبشار آبتاف در زمره آبشارهاي زيباي استان ايلام است که از پيرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده مي‌شود. آبشار محوطه وسیعی را اشغال کرده و از جمله آبشارهای بزرگ کشور است. پَهله شهری است در استان ايلام که مرکز بخش زرين آباد شهرستان دهلران در اين استان است. پهله در 122 کيلومتري جنوب خاوري شهر ايلام واقع شده است.  روستای زراب از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حدّ فاصل دو منطقه شهری به نام های میمه و پهله زرین آباد واقع گردیده است . فاصله این روستا تا مرکز بخش 11کیلومتر است و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع گردیده است. روستای زرآب از ناحیه شمال با آبادی موسوم به گوراب و از ناحیه شرقی به ارتفاعات موسوم به گل زرد و کله ونی در حواشی روستای خربزان و از ضلع غربی با حواشی سادات سید ناصرالدین(ع) و از سمت جنوب با روستای هفتکده و طایفه گوران همسایه می باشد .