جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

آبشار اما - نمایش محتوایی ایلام شناسی

 

 

آبشار اما

آبشار اما در نزديکي روستاي اما و پشت سد ايلام واقع است. براي دسترسي به اين محل بهتر است از ميدان قرآن در شهرستان ايلام به سمت ملکشاهي حرکت کرده و بعد از روستاي چشمه کبود وارد يک مسير فرعي بسيار زيبا در کنار درياچه و جنگل بلوط شويد. اين مسير پس از عبور از درياچه سد ايلام، در ۲۵ کيلومتري جنوب ايلام به روستاي اما که محل کوچکي است خواهد رسيد.
آبشار اين محل در ميان دره اي واقع شده که آب آن به سمت درياچه سد ايلام در حرکت است. زيبايي اين آبشار در کنار ديواره هاي پوشيده از خز و سرخس پرسياوشان صد چندان مي شود. درختان زيباي انجير کوهي، انگور و بلوط اطراف اين محل سرسبز را فرا گرفته اند و عبور رشته رشته آب در ميان سرخس ها و خزه ها، چشمان هر بيننده اي را خيره مي کند.
ارتفاع اين آبشار حدود ۲۰ متر است. قبل از رسيدن به آبشار از کنار درياچه سد ايلام مي گذريد. سدي که جهت تهيه آب شرب و صنعتي مردم ايلام احداث شده است. درياچه اين سد نيز به واقع زيبا و تماشايي است. آب زلال اين درياچه پذيراي گردشگراني است که جهت ماهيگيري، شنا و تحقيقات علمي به اين منطقه سرازير مي شوند. در ادامه مسير به روستاي مهر و در نهايت شهر ملکشاهي خواهيد رسيد.