جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

آبشار زیبای چپی راستی روستای تختان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشار زیبای چپی راستی روستای تختان

Loading the player...

دانلود

اثری دل انگیز و بسیار زیبا در منطقه زرین آباد با عنوان" آبشار چپی و راستی" می باشد که همواره  مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی  قرار می گیرد.

 آبشار زیبای چپی راستی (چپ و راست) در شمال روستای تختان در دامنه  کبیرکوه قرار گرفته است.

 آسیاب هابی باستانی آن و باغ های روستای کوچک و زیبای آگره بید و غارها و چشمه ها و دره های بسیار عمیق کبیرکوه و دیگر زیبایی های آن می توانند چشم نواز هر رهگذر خسته از گرمای این مناطق باشد.
آبشار چپی راستی تختان در موقعیت جغرافیایی N331032 E470355 در استان ایلام واقع است. تختان نام  روستایی واقع در دامنه جنوبی کبیرکوه که در ۴۰کیلومتری شمال شرق بخش سراب میمه است. از روستای تختان کافی است در حدود یک ساعت پیاده روی انجام دهید تا به آبشار تختان و حوضچه های پایین دست آن برسید.  راه دسترسی به آبشار یک شیب ملایم است.  ارتفاع تقریبی این مجموعه آبشار حدود ۱۳۵ متر است و بلند ترین آبشار در حدود ۶۰ متر ارتفاع دارد. سرچشمه آب آبشار حدود دویست متر بالاتر ست که برای آب شرب روستاهای منطقه قسمتی  از آن لوله کشی شده است. بهترین ماه صعود به آبشار در ابتدای سال و ماه های  اردیبهشت و خرداد است. از شهر ایلام در مسیر ملکشاهی و شهر میمه مرکز بخش سراب میمه ،بعد از گذشتن از شهرمیمه  به طرف روستای گوراب علیا، به روستای تختان می رسید. جمعا مسافتی نزدیک به 110 کیلو متر را باید طی کرد تا به روستای تختان رسید. بسته به نوع خودرو ،زمانی بین دو تا دو و نیم ساعت برای رسیدن به روستای مذکور لازم است. آبشار تختان از جنوب کبیر کوه سر چشمه می گیرد.