سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ابو چماقین(ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابو چماقین(ع)

Loading the player...

دانلود

بقعه مطهر امامزاده سید محمد " ابو چماقین(ع)"
امامزاده سید‌محمد(ع) معروف به «ابو چماقین» یا «پیر کتک» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است که مقبره ایشان در 25 کیلومتری شهرستان ملکشاهی در استان ایلام قرار دارد و فاصله ی این بقعه ی متبرکه تا مرکز استان60 كيلومترمی باشد.
در گذشته مقبره امامزاده سید‌محمد‌ ابوچماقین(ع) به‌صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ای سنگ‌چین بود که ساختمان جدید آن در سال 1375 توسط سازمان  اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت 50  متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.  بقعه ی مطهر این امامزاده در انتهای دره پر آب و با صفای «گز) قرار دارد.
بقعه متبرکه امامزاده سید محمد ابو‌چماقین(ع) در ایام مختلف سال پذیرای زائرین، مسافران و گردشگران از نقاط مختلف استان و حتی کشور میباشد؛ امکاناتی نظیر زائرسرا،و مغازه های مختلف   در مجاورت این بقعه متبرکه وجود دارد.
عبور رودخانه‌ای زیبا در کنار این بقعه متبرکه فضایی زیبا و چشم‌نواز ایجاد کرده است و زائران پس از زیارت این امامزاده(ع) از مواهب طبیعی این منطقه کوهستانی استفاده می‌کنند.
راه ارتباطی این امامزاده(ع) هرچند آسفالت است ولی به‌علت قرار‌گیری در منطقه‌ای کوهستانی با پیچ و خم‌های فراوان می‌طلبد با احتیاط کامل به زیارت امامزاده سید‌محمد‌ابو چماقین(ع) سفر کرد.
بقعه متبرکه این امامزاده(ع) در دهستان شوهان نزدیک روستای توت خوشادول در 25 کیلومتری مسیر فرعی از جاده شهر ارکواز ملکشاهی به روستای گنبد پیرمحمد واقع شده است.