جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

آتشکده روستای موشکان - نمایش محتوایی ایلام شناسی

 

 

آتشکده روستای موشکان

آتشکده روستای موشکان در مرکز شهرستان مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.روستای موشکان در میان کوه ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.
این بنا، دو فضای مربع شکل داره و با توجه به بقایای گوشواره هایی که در کنج های آن باقی مانده، به نظر می رسد توسط گنبد پوشیده شده است.
آتشکده چهار طاقی از قلوه سنگ با ملات ساروج ساخته شده است.
هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر در ایام مختلف سال در مناطق مختلف از این آتشکده بازدید به عمل می آورند.
این آتشکده همراه با جاذبه طبیعی و دیدنی توجه گردشگران خارجی را هم به خود جلب کرده است.
این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کوه خرم در دو کیلومتری شمال شرق  روستا قرار گرفته و همچنین وجود رودخانه، کوهها، پوشش گیاهی و حیات وحش از مهمترین جاذبه های طبیعی این روستا  به شمار می رود.
قلعه خرم کوه این بنای تاریخی در ارتفاع ۵۰۰ متری کوه خرمه که در ورودی تنگه قیر که در فاصله  ۲۰ کیلو متری شهر سرابله و در فاصله دو کیلو متری روستای هدف گردشگری سنگ سفید قرار گرفته است.
این اثر باستانی بر لبه پرتگاهی مخوف با استفاده از قلوه سنگ، سنگ ساروج ساخته شده و نزدیک به قسمت های غربی و جنوبی بخش مرکزی چرداول است.
رودخانه چرداول که از مرکز شهرستان عبور می کند و به رودخانه سیمره می پیوندد، از به هم پیوستن رودخانه های سرابله زنجیره و تنگه قیر تشکیل می شود که این خود سالیانه صدها هکتار زمین زراعی را آبیاری می کند.
این رودخانه باعث تشکیل روستاهای متعدد و اجتماعاتی در اطراف خود شده و همچنین باعث رونق کشاورزی و دامداری در منطقه شده است.