سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

آتشکده چهار طاقی سرابله - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آتشکده چهار طاقی سرابله

Loading the player...

دانلود

آتشکده چهار طاقی سرابله، به نام آتشکده موشکان، مربوط به دوره ساسانیانه و در شهرستان شیروان و چرداول، بخش مرکزی، روستای موشگان واقع شده. در طول سالیان، این بنا تخریب شد، ولی در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی استان ایلام، مرمت شد. این آتشکده که از دوره اسلامی به جا مونده، در فهرست میراث ملی هم به ثبت رسیده. آتشکده چهار طاقی سرابله ، یکی از جاذبه های تاریخی استان ایلامه، که هر ساله در نوروز مورد بازدید میهمانان داخلی و خارجی قرار می گیره. این بنا، ۲ فضای مربع شکل داره و با توجه به بقایای گوشواره هایی که در کنج های آن باقی مونده، به نظر می رسه توسط گنبد پوشیده شده. آتشکده چهار طاقی از قلوه سنگ با ملات ساروج ساخته شده.
یکی از نقاط مهم و زیبای استان ایلام که از لحاظ گردشگری و کشاورزی ظرفیتهای بسیار زیادی دارد، چرداول است که همین چند سال پیش به شهرستان تبدیل شد.
این شهرستان در شمال استان ایلام، بین کوه های بسیار زیبای "لنه" و "چرمین" قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانی بر می گردد. بیش از ۱۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان قرار دارد که حکایت از قدمت دیرینه این منطقه دارد.
طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل، سر سبز بودن، کشاورزی، باغات و آب های خروشان در کنار تاریخ و آثار باستانی باعث شده این شهرستان کانون توجه گردشگران باشد.
در سالهای اخیر به رغم ظرفیتهای مهم شهرستان چرداول، به خوبی گردشگری و  آثار شهرستان در مسیر کمک به توسعه قرار نگرفته است که در این بین با توجه به ظرفیتهای موجود و توجه گردشگران، توسعه زیرساختهای شهرستان بسیار مهم است.
آتشکده روستای موشکان در مرکز شهرستان مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.روستای موشکان در میان کوه ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.
کوه خرم در دو کیلومتری شمال شرق و کوه لنه در سه کیلومتری غرب روستا قرار گرفته و همچنین وجود رودخانه، کوهها، پوشش گیاهی و حیات وحش از مهمترین جاذبه های طبیعی این روستا  به شمار می رود.
هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر در ایام مختلف سال در مناطق مختلف از این آتشکده بازدید به عمل می آورند.
این آتشکده همراه با جاذبه طبیعی و دیدنی توجه گردشگران خارجی را هم به خود جلب کرده است.
این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 قلعه خرم کوه این بنای تاریخی در ارتفاع ۵۰۰ متری کوه خرمه که در ورودی تنگه قیر که در فاصله  ۲۰ کیلو متری شهر سرابله و در فاصله دو کیلو متری روستای هدف گردشگری سنگ سفید قرار گرفته است.
 این اثر باستانی بر لبه پرتگاهی مخوف با استفاده از قلوه سنگ، سنگ ساروج ساخته شده و نزدیک به قسمت های غربی و جنوبی بخش مرکزی چرداول است.
رودخانه چرداول که از مرکز شهرستان عبور می کند و به رودخانه سیمره می پیوندد، از به هم پیوستن رودخانه های سرابله زنجیره و تنگه قیر تشکیل می شود که این خود سالیانه صدها هکتار زمین زراعی را آبیاری می کند.
این رودخانه باعث تشکیل روستاهای متعدد و اجتماعاتی در اطراف خود شده و همچنین باعث رونق کشاورزی و دامداری در منطقه شده است.