رونق تولید ملی | دوشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۸

اخلاق اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (2) - نمایش محتوای خبر

 

 

اخلاق اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (2)

بخشی از نامۀ سی و یکم نهج­‌البلاغه

اخلاق اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (2)
 
نامۀ سی و یکم نهج‌البلاغه، نامه‌ای از امام علی (ع) به امام حسن (ع) است که هنگام بازگشت از صفین در حاضرین نگاشته شده، در این نامه، امام علی (ع)، نصایح ارزشمندی را به فرزند خود بیان می­کنند؛ در بخشی از نامه، دربارۀ اخلاق اجتماعی آمده است:
 
وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ تَکُنْ مِنْ أَهْلِهِ، وَ أَنْکِرِ الْمُنْکَرَ بِیَدِکَ وَ لِسَانِکَ، وَ بَایِنْ مَنْ فَعَلَهُ بِجُهْدِکَ، وَ جَاهِدْ فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ، وَ لَا تَأْخُذْکَ فِی اللَّهِ  لَوْمَةُ لَائِمٍ. وَ خُضِ الْغَمَرَاتِ لِلْحَقِّ حَیْثُ کَانَ، وَ تَفَقَّهْ فِی الدِّینِ، وَ عَوِّدْ نَفْسَکَ التَّصَبُّرَ عَلَى الْمَکْرُوهِ، وَ نِعْمَ الْخُلُقُ التَّصَبُرُ فِی الْحَقِّ!
 
وَ أَلْجِئْ نَفْسَکَ فِی أُمُورِکَ کُلِّهَا إِلَى إِلَهِکَ، فَإِنَّکَ تُلْجِئُهَا إِلَى کَهْفٍ حَرِیزٍ، وَ مَانِعٍ عَزِیزٍ. وَ أَخْلِصْ فِی الْمَسْأَلَةِ لِرَبِّکَ فَإِنَّ بِیَدِهِ الْعَطَاءَ وَ الْحِرْمَانَ، وَ أَکْثِرِ الِاسْتِخَارَةَ، وَ تَفَهَّمْ وَصِیَّتِی، وَ لَا تَذْهَبَنَّ عَنْکَ صَفْحاً، فَإِنَّ خَیْرَ الْقَوْلِ مَا نَفَعَ، وَ اعْلَمْ أَنَّهُ لَا خَیْرَ فِی عِلْمٍ لَا یَنْفَعُ، وَ لَا یُنْتَفَعُ بِعِلْمٍ لَا یَحِقُّ تَعَلُّمُهُ.
 
به کار نیک امر کن تا خود در زمرۀ نیکوکاران باشی، و با دست و زبانت از بدی بازدار، و بکوش که خود را از بدکرداران جدا سازی. در راه خدا آنسان که شایسته است جهاد کن، و در راه خدا نکوهش نکوهشگران تو را باز ندارد. در هر جا که باشد، برای حق در گرداب سختی ها و مشکلات فرو شو. دین را عمیق بفهم. خود را به صبر و پایداری در امور ناخوشایند عادت ده، که صبر و پایداری در راه حق نیکو اخلاقی است.
 
خود را در همۀ کارها در پناه خدای خویش قرار ده، که اگر چنین کنی به پناهگاهی استوار و در پناه نگهبانی نیرومند درآمده ای. تنها از پروردگارت بخواه، که بخشیدن و نبخشیدن به دست اوست. از خدایت فراوان طلب خیر کن، و سفارشم را نیک دریاب، و از آن روی متاب، که بهترین گفته آن است که سودمند باشد. بدان دانشی که سودی نبخشد خیری در بر ندارد، و دانشی که فرا گرفتنش سزاوار نباشد، سودی نمی­‌بخشد.

گزارش تصویری

طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...
رسانه
راه سازی