جهش تولید | شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۹

اخلاق کارگزاران مالیاتی؛ نامه بیست و ششم نهج‌البلاغه - نمایش محتوای خبر

 

 

اخلاق کارگزاران مالیاتی؛ نامه بیست و ششم نهج‌البلاغه

نامۀ بیست و ششم نهج­‌البلاغه / اخلاق کارگزاران مالیاتی

اخلاق کارگزاران مالیاتی؛ نامه بیست و ششم نهج‌البلاغه

نامۀ بیست و ششم نهج‌البلاغه، به اخلاق کارگزاران مالیاتی اختصاص دارد؛ امام علی (ع) هنگامی که یکی از کارگزاران خود را به منظور گردآوری زکات فرستادند، فرمودند:

أَمَرَهُ بِتَقْوَى اللَّهِ فِی سَرَائِرِ أَمْرِهِ وَ خَفِیَّاتِ عَمَلِهِ، حَیْثُ لَا شَهِیدَ غَیْرُهُ، وَ لَا وَکِیلَ دُونَهُ. وَ أَمَرَهُ أَلَّا یَعْمَلَ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ طَاعَةِ اللَّهِ فِیمَا ظَهَرَ فَیُخَالِفَ إِلَى غَیْرِهِ فِیمَا أَسَرَّ، وَ مَنْ لَمْ یَخْتَلِفْ سِرُّهُ وَ عَلَانِیَتُهُ، وَ فِعْلُهُ وَ مَقَالَتُهُ، فَقَدْ أَدَّى الْأَمَانَةَ، وَ أَخْلَصَ الْعِبَادَةَ.

وَ أَمَرَهُ أَلَّا یَجْبَهَهُمْ وَ لَا یَعْضَهَهُمْ، وَ لَا یَرْغَبَ عَنْهُمْ تَفَضُّلًا بِالْإِمَارَةِ عَلَیْهِمْ، فَإِنَّهُمُ الْإِخْوَانُ فِی الدِّینِ، وَ الْأَعْوَانُ عَلَى اسْتِخْرَاجِ الْحُقُوقِ.

وَ إِنَّ لَکَ فِی هَذِهِ الصَّدَقَةِ نَصِیباً مَفْرُوضاً، وَ حَقّاً مَعْلُوماً، وَ شُرَکَاءَ أَهْلَ مَسْکَنَةٍ، وَ ضُعَفَاءَ ذَوِی فَاقَةٍ، وَ إِنَّا مُوَفُّوکَ حَقَّکَ، فَوَفِّهِمْ حُقُوقَهُمْ، وَ إِلَّا تَفْعَلْ فَإِنَّکَ مِنْ أَکْثَرِ النَّاسِ خُصُوماً یَوْمَ الْقِیَامَةِ، وَ بُؤْسَى لِمَنْ -خَصْمُهُ عِنْدَ اللَّهِ- الْفُقَرَاءُ وَ الْمَسَاکِینُ وَ السَّائِلُونَ وَ الْمَدْفُوعُونَ، وَ الْغَارِمُونَ وَ ابْنُ السَّبِیلِ! وَ مَنِ اسْتَهَانَ بِالْأَمَانَةِ، وَ رَتَعَ فِی الْخِیَانَةِ، وَ لَمْ یُنَزِّهْ نَفْسَهُ وَ دِینَهُ عَنْهَا، فَقَدْ أَحَلَّ بِنَفْسِهِ الذُّلَّ وَ الْخِزْیَ فِی الدُّنْیَا، وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ أَذَلُّ وَ أَخْزَى، وَ إِنَّ أَعْظَمَ الْخِیَانَةِ خِیَانَةُ الْأُمَّةِ، وَ أَفْظَعَ الْغِشِّ غِشُّ الْأَئِمَّةِ، وَ السَّلَامُ .

او را به پروای از خدا در امور نهانی و کارهای پوشیده از نظرها فرمان می­دهم، آنجا که جز خدا کسی شاهد و غیر او کسی وکیل نیست. او را فرمان می­دهم که آشکارا طاعت حق نکند و در نهان غیر آن را بجا آورد. آنکه نهان و آشکارش و کردار و گفتارش یکی باشد، امانت را ادا کرده، و عبادت خالصانه به جا آورده است.

او را فرمان می­دهم که مردم را نرنجاند، آنان را دروغگو نداند، و به خاطر اینکه امیر آنان است روی از ایشان نگرداند، زیرا آنان برادران دینی، و یاران او در گرفتن جقوق خداوند هستند.

تو را در این زکات نصیبی ثابت و حقی معلوم است و مسکینان و ناتوانان و بینوایان با تو شریکند. ما حق تو را به تمامی می­پردازیم، پس تو نیز حقوق آنان را به طور کامل بپرداز، که اگر چنین نکنی روز قیامت از کسانی باشی که بیشترین دشمن و مدعی را خواهی داشت. و بدا به حال کسی که فقیران، مسکینان، گدایان، ورشکستگان و از راه ماندگان مدعی و دشمن او در درگاه خداوند باشند! آنکه امانت را مهم نشمارد، و در آن خیانت کند، و جان و دین خود را از لوث آن پاک نسازد، خود را در دنیا در ذلت و خواری افکنده، و در آخرت ذلیل­تر و خوارتر خواهد بود. همانا بزرگترین خیانت، خیانت به مردم، و رسواترین دغلکاری، دغلکاری با پیشوایان است. والسلام.


گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...