رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

آداب و رسوم تهران قدیم در ماه مبارک رمضان - نمایش محتوایی رمضان

 

 

آداب و رسوم تهران قدیم در ماه مبارک رمضان

آداب و رسوم تهران قدیم در ماه مبارک رمضان

آداب و رسوم تهران قدیم در ماه مبارک رمضان

تا چند دهه قبل، ماه رمضان برای مردم ایران شبیه نوروز بود. با آداب و رسوم خاصی که از آخرین روزهای شعبان شروع می شد و تا وقتی نقاره چی عید فطر را اعلام می کرد، ادامه داشت.
در ماه رمضان بود که بهترین و مرغوب ترین خوار و بار، با نازل ترین قیمت ها به دکان ها می آمد و در همین ماه هم بود که سنگ های کم وزن و ترازوهای معمولی در دکان ها جای خود را به سنگ های تمام وزن و ترازوهای دقیق می دادند. ماهی که خریدها چندبرابر می شد و برکت به خانه مردم راه باز می کرد.
از آخرین روزهای شعبان، پیشواز شروع می شد. زن ها خانه را تمیز می کردند، آذوقه و خوار و بار می خریدند و مردها به غبارروبی مساجد می رفتند و از همان شبی که قرار بود ماه مبارک رمضان در آسمان تهران ظاهر شود خانواده های زیادی با آب و آیینه و سبزه راهی پشت بام می شدند تا هلال آغاز ماه را به چشم خود ببینند.
ماه رمضان که می آمد، رخت و لباس مردم هم عوض می شد. مردها که از شب عید غدیر یا نوروز صورتشان را اصلاح نکرده بودند، در مراسمی به نام «کلوخ اندازان» که از سه تا یک روز قبل از ماه شروع می شد، صفایی به سر و صورتشان می دادند و به سر و وضع خود می رسیدند. آنها با خانواده به طبیعت می رفتند و هنگام غروب کلوخی دست می گرفتند و رو به قبله می ایستادند و می گفتند: «خدایا گناهان خود را شکستیم و خود را برای عبادت و روزه ماه رمضان آماده کردیم.» بعد، کلوخ را محکم به زمین می زدند و عقیده داشتند با شکستن کلوخ تمام اعمال بدشان نابود می شود.
ماه رمضان، ریش مردها را کوتاه تر می کرد و چادر زن ها را بلندتر. آنها چادرهای معروف به عبایی شان را که تا روی پنجه پاها را می پوشاند از گنجه ها بیرون می کشیدند و به سر می کردند. روبندهای بلند تا نزدیک زانو هم جای نقاب های چهار انگشتی قبلی را می گرفت و بزک و سرخاب سفیدآب و هر نوع آرایشی تا هلال ماه شوال منسوخ می شد.
در آن زمان اکثر اعیان هر شب در بیرونی خانه (جایی که محل پذیرایی از ارباب رجوع بود) مراسم افطاری برپا می کردند و به مردم افطاری می دادند. جایی که عده ای از زنان برای حاجت گرفتن راهی اش می شدند تا نذرشان را ادا کنند. بین زنان تهران قدیم نذر ظرفشویی برای حاجت گرفتن مرسوم بود و آنها در مهمانی های عمومی بعد از آن که سفره افطار جمع شد به حیاط می رفتند و ظرف ها را می شستند. از دیگ های دودگرفته تا دوری و دیس و کفگیر ملاقه.اوقات شرعی

اوقات به افق :
اذان صبح 05:10:22 طلوع آفتاب 06:33:34
اذان ظهر 12:08:59 غروب آفتاب 17:43:56
اذان مغرب 18:00:54 نیمه شب 23:28:59