جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آداب و رسوم عزاداری ماه محرم درشهرستان مهران - نمایش محتوایی محرم

 

 

آداب و رسوم عزاداری ماه محرم درشهرستان مهران

در این شهر مرزی که محل تردد روزانه پنج هزار مسافر ایرانی و خارجی است ، مناطق و محله ها رنگ و بوی دیگری گرفته اند، تکیه ها برپا شده اند و مساجد و حسینیه ها آماده می شوند تا از عزاداران امام حسین (ع) پذیرایی کنند. در محرم شهر مرزی مهران ، تجلی گاه شور و ارادت عاشقانی است که از مناطق دور و نزدیک برای زیارت عتبات عالیات وارد این شهر می شوند تا از طریق مرز این شهر به زیارت اماکن مقدس عراق مشرف شوند.

پیر و جوان و کوچک و بزرگ، را می بیبینی که به عشق مولای خود کمر همت بسته تا خود را برای پذیرایی از زائران حسینی و اجرای آیین عرض ارادت به سرور و سالار شهیدان آماده می کنند.بر اساس این گزارش، اکنون کوچه ها و معابر، تکایا و حسینه های این شهرستان نیز در حال سیاهپوش شدن است و چادرهای عزا در این مکان ها برپا شده است و شیفتگان حسینی خود را مهیای پذیرایی از خیل عظیم عزاداران کرده اند.

اغلب مغازه های شهر مملو از بیرق و پرچم های سبز و سیاه، زنجیر ، سنج و طبل شده است.مردم شهرستان مهران، طبق سنت های دیرین از نخستین شب ماه محرم با پوشیدن جامه های سیاه و حضور در مجالس سخنرانی و سینه زنی به سوگ سالار شهیدان می نشینند و جلوه هایی از ارادت به اباعبدالله الحسین(ع) سرور شهیدان را به نمایش می گذارند.

عشق و علاقه پرشور نوجوانان و جوانان این شهرستان مذهبی به خاندان عصمت و طهارت (ع) باعث شده که این قشر به صورت خودجوش برای فراهم کردن مقدمات مراسم سوگواری امام سوم شیعیان و 72 تن از یاران باوفایش فعالیت کنند.در این ماه، تعزیه خوانان با اجرای تعزیه خوانی در مکان های مذهبی بویژه مساجد و تکایا به بیان فلسفه قیام امام حسین(ع) و واقعیت های حادثه عاشورا در صحرای کربلا می پردازند.همچنین پخت غذاهای مختلف بویژه حلیم و توزیع آن به عنوان نذری بین مردم از دیگر آیین های مردم این شهرستان در ماه محرم است.سنت حسنه 'تراش' نیز از دیگر سنت هایی است که از سال های دور توسط مردم این دیار در ماه محرم رعایت می شود.

طبق گفته بزرگان شهرستان مهران ، سنت حسنه تراش در گذشته از عصر روز ششم محرم و در شرف شب هفتم این ماه، مردم مهران با اعتقاد به اینکه کفار مانع دسترسی امام حسین علیه‏ السلام و یارانش به آب شدند، سر و صورت خود را تا پس از روز عاشورا اصلاح نمی کردند.در این روز همه عزاداران حسینی به حمام رفته و پس از اصلاح سر و صورت به حالت و سیمایی تطهیر شده با الگوگیری از یاران امام حسین(ع) که خود را برای شهادت آماده کرده بودند به استقبال روزهای تاسوعا و عاشورا می روند.برپایی ایستگاه های توزیع شربت، اطعام دسته های عزاداری در منازل ، تکیه ها و برخی مسجدها و برپایی مراسم شام غریبان از دیگر آیین های ویژه دهه اول ماه محرم در شهرستان مهران است.
محرم و عاشوار از دیر باز با زندگی مردم شهرستان مهران در استان ایلام و با نهاد و سرشت اهالی مسلمان این دیار که تا سرزمین نینوا فاصله چندانی ندارد عجین شده است.

شهرستان مهران از نظر فرهنگ و آداب و سنن در ماه محرم دارای جایگاه خاصی است.

در شهرستان مهران عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) تا پاسی از شب بصورت دستنه جمعی در مساجد ، تکایا ، و حسینیه ها ، مجالس و مراسمات سینه زنی و نوحه خوانی به گویش های محلی (کردی) و فارسی در سوگ مولای خود حضرت سید الشهدا بپا می دارند.

اکثر مردم این شهرستان برگرفته از پیر و جوان ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ  با پوشیدن جامه سیاه و شرکت خودجوش در محافل عزاداری ، عشق و ارادت قلبی خود را به حسین بن علی (ع) و دیگر شهدای مظلوم کربلا نشان می دهند.

در ادامه به بعضی از سنت های محلی مردم شهرستان مهران اشاره می کنیم.

یکی از سنت های مردم شهرستان مهران طی نمودن مسافت شهر مهران تا حرم مطهر امامزاده سیدحسن(ع) با پای پیاده و بعضا با پای برهنه همراه با عزاداری در روز عاشورا است. به این صورت که مردم صبح زود با پای پیاده به طرف امزاده سید حسن (ع) می آیند و در آنجا همه هیئت ها به هم وصل می شوند و با نوحه خوانی و سینه زنی نوعی همایش عاشواری را خلق می کنند و در پایان نماز جماعت عصر عاشورا در کنار حرم مطهر خوانده می شود.

 مردم شهرستان در روز عاشورا فاصله شهر مهران تا حرم مطهر امامزاده سیدحسن(ع) با پای پیاده طی می کنند

اجتماع مردم در صحن حرم امامزاده سید حسن(ع) در روز عاشورا

سنتی دیگر که می توان به آن اشاره کرد پختن حلیم نذری است .برخی از خانواده ها یک روز قبل از پخت حلیم به همسایگان و اقوام و نزدیکان خود خبر می دهد که فلان شب در منزل حلیم می پزم که همه آشنایان می آیند و در دور حلیم جمع می شوند و تا خود صبح برای امام حسین و دیگر یاران باوفایش اشک ماتم می ریزند و با به هم زدن حلیم حاجت خود را می گیرند و فردای آن روز بس از آماده شدن حلیم را در بین همسایگان و آشنایان تقسیم می کنند.

از دیگر سنت های مردم این شهر چایینه زنان در سوگواری و مراسمات عزاداری است که در این سنت زنان با سر دادن ذکر های مانند (حسین رسید به کربلا واویلا ، واویلا و یا ذکر نام مبارک امام حسن(ع) و امام حسین(ع) ) و ... مراسم عزاداری امام حسین(ع) را به پا می دارند از جمله این چایینه‌ها می‌توان به چایینه حضرت قاسم (ع) در روز هفتم، چایینه حضرت عباس (ع ) در روز هشتم، چایینه امام حسین (ع ) در روز دهم و چایینه روز اربعین حسینی اشاره داشت. و این سنت همچنان در بین بعضی از طوایف شهرستان مهران اجرا می شود.

اجرای مراسم تعذیه خوانی در روز عاشورا

دسته روی در روز تاسوعا ، اجرای مراسم تعذیه خوانی در روز عاشورا ، پخش غدای نذری در بین زوار عتبات عالیات و مردم در روزهای تاسوعا و عاشور و روز های غیر از آن و همجنین خودداری از برگزاری آئین های جشن و شادی در ماه محرم و صفر از جمله آدابی است که در بین مردم مهران رایج است و می توان به آنها اشاره کرد.