جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

آداب و رسوم مردم استان ایلام در ماه رمضان - نمایش محتوای خبر

 

 

آداب و رسوم مردم استان ایلام در ماه رمضان

فضای شهر ایلام همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان رنگ و بویی معنوی به خود می گیرد.

آداب و رسوم مردم استان ایلام در ماه رمضان
 
فضای استان ایلام بخصوص شهر ایلام همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان رنگ و بویی معنوی به خود می گیرد.
چندین روز مانده به ماه رمضان مردم با حضور در تکایا، مساجد و حسینیه ها اقدام به غبار روبی آنها می کنند تا از این طریق مراکز دینی را برای میهمانی ماه خدا مهیا کنند.
هیئات مذهبی با حضور فعال جوانان و نوجوانان خود در کنار بزرگان محله در مساجد عطر دل انگیز رمضان را برای نمازگزاران و روزه داران نوید می دهند.
در این میان با نصب بنرها و تابلوهای مرتبط با رمضان در این مراکز فضای استقبال از ماه الهی دوچندان می شود به طوری که زمینه لازم برای مردم محله فراهم می شود.
همین امر باعث شده تا سال اولی ها نیز به این حس معنوی تشویق شده و لذت بندگی ماه خدا را تجربه کنند.
فراهم کردن همین زمینه ها و یادآوری روزه داری برای مردم قبل از شروع ماه مبارک باعث شده تا مردم استان به پیشواز ماه بندگی خدا بروند.
 همبن که ماه رمضان شروع شد؛ مردم ماه بندگی خدا را به یکدیگر تبریک می گویند و از یکدیگر التماس دعای خیر می کنند.
یکی از آداب مردم استان ایلام با شروع ماه رمضان آش های مخصوص این ماه است به طوری که برای افطار از آن استفاده می کنند، آش رشته محلی از جمله انهاست که طرفداران پروپاقرصی دارد.
علاقه مردم ایلام به این آش محلی به حدی است که در اکثر مغازه های شهر حتی به فروش نیز می رسد و مورد استقبال ویژه روزه داران قرار می گیرد.
علاوه بر این از این آش محلی برای روزه داران در مهمانی ویژه ماه رمضان به هنگام افطار استفاده می شود؛ چرا که یکی از سنت های ایلامی ها دوت روزه داران برای افطار در خانه های یکدیگر است که از دیرباز بعنوان یک سنت مطرح بوده است.
به این صورت که اقوام و آشنایان به هنگام افطار گرد هم آمده و قبل از اذان مغرب در کنار سفره دعا می کنند و فضای معنوی خاصی را برای خود رقم می زنند.
یکی دیگر از آداب ماه رمضان این است که محله ها و مساجد از مبلغین و روحانیون برای این ماه دعوت می گیرند تا بیشتر از فضائل رمضان بهره مند گردند.
در نهایت همه و همه سعی می کنند تا از فضائل این ماه بهره مند گردند و تا پایان ماه فضای معنوی ماه ضیافت الله در سراسر استان حس می شود.
 
منبع : وبسایت خبری ایلام بیدار

گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...