سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

آداب و رسوم مردم مهران در ماه محرم - نمایش محتوای خبر

 

 

آداب و رسوم مردم مهران در ماه محرم

عزاداری محرم در مهران سابقه‌ای طولانی دارد و همه ساله بر شکوه و جلال آن افزوده شده مردم نيز با شور و عشق خاص به ابا عبدالله الحسین (ع) ارادت و تجدید میثاق خود را هر سال در قالب عزاداری مستحکم‌تر می کنند.

آداب و رسوم مردم مهران در ماه محرم
 چند روز قبل از آغاز ماه محرم مساجد و هئیت های عزاداری  برای مراسم ماه محرم آماده شده و چادرها و خیمه‌ها برای اجرای روضه‌خوانی و تعزیه برپا می‌شود.
شهرستان مهران از نظر فرهنگ و آداب و سنن در ماه محرم دارای جایگاه خاصی است به گونه اي كه مردم اين شهربا نصب پرچم ها ی امام حسین (ع)وپارچه های مشکی ونصب پارچه نوشته هایی از سخنان امام حسین (ع) در سطح شهر ومساجدو ادارات و نهادا و منازل  و مغازه ها , به استقبال ماه محرم می روند .
کلیه تکایا مساجد و حسینیه ها از چند روز پیش از ماه محرم سیاه پوش می‌شوند و از روز اول ماه محرم مراسم عزاداری آغاز می‌شود مردم در دسته و هیات‌های زنجیر زنی و سینه زنی به مساجد و تکایا می‌روند و کسانی که نذر دارند نذورات خود را بین مردم پخش می‌کنند.
در شهرستان مهران عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) تا پاسی از شب بصورت دستنه جمعی در مساجد ، تکایا ، و حسینیه ها ، مجالس و مراسمات سینه زنی و نوحه خوانی به گویش های محلی (کردی) و فارسی در سوگ مولای خود حضرت سید الشهدا بپا می دارند.
اکثر مردم این شهرستان برگرفته از پیر و جوان ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ  با پوشیدن جامه سیاه و شرکت خودجوش در محافل عزاداری ، عشق و ارادت قلبی خود را به حسین بن علی (ع) و دیگر شهدای مظلوم کربلا نشان می دهند.
یکی از سنت های مردم شهرستان مهران طی نمودن مسافت شهر مهران تا حرم مطهر امامزاده سیدحسن(ع) با پای پیاده و بعضا با پای برهنه همراه با عزاداری در روز عاشورا است. به این صورت که مردم صبح زود با پای پیاده به طرف امزاده سید حسن (ع) می آیند و در آنجا همه هیئت ها به هم وصل می شوند و با نوحه خوانی و سینه زنی نوعی همایش عاشواری را خلق می کنند و در پایان نماز جماعت عصر عاشورا در کنار حرم مطهر خوانده می شود.
سنتی دیگر که می توان به آن اشاره کرد پختن حلیم نذری است .برخی از خانواده ها یک روز قبل از پخت حلیم به همسایگان و اقوام و نزدیکان خود خبر می دهد که فلان شب در منزل حلیم می پزم که همه آشنایان می آیند و در دور حلیم جمع می شوند و تا خود صبح برای امام حسین و دیگر یاران باوفایش اشک ماتم می ریزند و با به هم زدن حلیم حاجت خود را می گیرند و فردای آن روز بس از آماده شدن حلیم را در بین همسایگان و آشنایان تقسیم می کنند.
از دیگر سنت های مردم این شهر چایینه زنان در سوگواری و مراسمات عزاداری است که در این سنت زنان با سر دادن ذکر های مانند (حسین رسید به کربلا واویلا ، واویلا و یا ذکر نام مبارک امام حسن(ع) و امام حسین(ع) ) و ... مراسم عزاداری امام حسین(ع) را به پا می دارند از جمله این چایینه‌ها می‌توان به چایینه حضرت قاسم (ع) در روز هفتم، چایینه حضرت عباس (ع ) در روز هشتم، چایینه امام حسین (ع ) در روز دهم و چایینه روز اربعین حسینی اشاره داشت. و این سنت همچنان در بین بعضی از طوایف شهرستان مهران اجرا می شود.
دسته روی در روز تاسوعا ، اجرای مراسم تعذیه خوانی در روز عاشورا ، پخش غدای نذری در بین زوار عتبات عالیات و مردم در روزهای تاسوعا و عاشور و روز های غیر از آن و همجنین خودداری از برگزاری آئین های جشن و شادی در ماه محرم و صفر از جمله آدابی است که در بین مردم مهران رایج است و می توان به آنها اشاره کرد.
سنت ديگر مردم مهران ، طبق گفته بزرگان اين شهرستان ، سنت حسنه تراش است كه در گذشته از عصر روز ششم محرم و در شرف شب هفتم این ماه، مردم مهران با اعتقاد به اینکه کفار مانع دسترسی امام حسین علیه‏ السلام و یارانش به آب شدند، سر و صورت خود را تا پس از روز عاشورا اصلاح نمی کردند.
در این روز همه عزاداران حسینی به حمام رفته و پس از اصلاح سر و صورت به حالت و سیمایی تطهیر شده با الگوگیری از یاران امام حسین(ع) که خود را برای شهادت آماده کرده بودند به استقبال روزهای تاسوعا و عاشورا می روند.برپایی ایستگاه های توزیع شربت، اطعام دسته های عزاداری در منازل ، تکیه ها و برخی مسجدها و برپایی مراسم شام غریبان از دیگر آیین های ویژه دهه اول ماه محرم در شهرستان مهران است.
سنت ديگر چمر است كه اسب سفید با زین و برگ و یراق و پارچه ای سیاه که به یال بلند افشان اسب گره زده شده و آرام و رام ایستاده است.دو کتل سیاه و دو بیرق سرخ و سیاه در کانون دایره گچی سفید قرار داده شده اند و پرچم هایی سرخ و سیاه و سفید با نفس باد تکان می خورند.
برای کسی که از دور این واقعه را می بیند، حرکت منظم و هماهنگ روکر ها در امتداد خط سفید محیط دایره و صدای حزن آلود و هماهنگشان با انبوهی جمعیت از مردها و زن که بیرون دایره گرداگر کانون آن جمع شده اند از اهمیت چمر و نظم ویژه اجرای آن حکایت می کند.
ساز آیین چمر در شهرستان مرزي مهران سرنا و دهل است و در مقامی به نام چمری سنگین و رزمی نواخته می شود و شگفت آنکه در زندگی ساکنان اين منطقه از استان ايلام  و حوزه زاگرس موسیقی همواره در شادی ها و زندگی روزمره و عزا حضوری پر رنگ و محوری دارد و دارای مقام های ویژه ای برای این گونه آیین هاست.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان