جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

از دلجویی مستمندان در ماه رمضان تا هدیه به روزه اولی‌ها در ایلام - نمایش محتوای خبر

 

 

از دلجویی مستمندان در ماه رمضان تا هدیه به روزه اولی‌ها در ایلام

در هر منطقه ای از ایران در ماه مبارک رمضان آداب و رسوم ویژه ای وجود دارد که در ایلام نیز این ماه با آداب ویژه خود سپری می شود.

دو سه روزی از ورود قدم های رمضان ماه نیکی ها و خیر و برکت به ایلام می گذرد و عطر حضور رمضان در شهر ایلام، با بوی آش رشته و شله زرد و حلیم در خیابان هایی که معطر به صدای اذان شده است، استشمام می شود.

رمضان قدم به قدم نزدیک می شود و ایلام، دیار کردان سخت کوش بار دیگر خود را برای این ضیافت الهی آماده می کنند.

از همان روزهای نخست ماه مبارک رمضان، سنت حسنه افطاری ‏دادن در میان مردم شهرها و روستاهای مختلف ایلام آغاز می شود و در کنار برپایی ضیافت افطاری، قرائت زیارت عاشورا و قرآن نیز حالی معنوی به مراسم می دهد، گرفتن مراسم های دسته جمعی صرف افطار همراه با بوی گلاب و صدای زیبای قرائت قرآن که در فضا طنین انداز شده است از جمله رسم های مردم ایلام در ماه رمضان است.

لوبیا پلو و پختن انواع خورش ها همراه با پلویی که با برنج محلی خود استان ایلام پختت شده است نیز یکی از رسم های مردم استان ایلام.

اگر سحر هنگام به کوچه های ایلام سرکی بکشیم زنانی را می بینیم که کاسه های خوراک در دست و به درب منازل همسایه ها رفته و از غذاهای خود برای همسایه ها می برند.

‏بژی برساق و کله کنجی شیرینی های محلی ایلامیان در ماه رمضان

پخت غذاهای محلی و افطاری دادن به دوستان و آشنایان یکی از آداب و رسوم این ماه است که با ‏پخت غذاهای خوشمزه از قبیل حلیم، شله، آش، بژی برساق، کله کنجی، شله زرد، آش گندم و شیره ‏خرما و روغن محلی بیاد ماندنی تر می شود.

بژی برساق و شیره خرما و کله کنجی(کله کنجد) به دلیل داشتن قند در ماه رمضان مرسوم می شوند و بیشتر برای افطاری استفاده می شوند.

ماندگاری طعم غذاهای محلی در استان ایلام در ماه رمضان آنقدر بالا است که هرگز نمی توان بو و مزه این غذاها را دیگر زمان های سال دید، آنقدر بو ها و مزه های غذاها ماندگار می شوند که بزرگترها در این ماه به یاد کودکی ها خود و افطارهای آن زمان می افتند.

هدیه دادن به کسی که برای نخستین بار در خانواده روزه گرفته است

پدر و مادرهای ایلامی رسم خوبی برای تشویق فرزندان خود که به سن تکلیف رسیده اند و برای اولین بار روزه می گیرند، دارند به این صورت که پس از پایان نخستین روز از ماه رمضان به فرزند خود که برای نخستین بار روزه گرفته است هدیه ای مانند چادر نماز، سجاده و یا هدیه نقدی یا هرچیز دیگری می دهند.

البته در این ماه به فرزند خود بیشتر توجه می کنند تا وی متوجه شود که چه کار بزرگ و نیکویی انجام می دهد و به حدی بزرگ شده است که بتواند یکی از وظایف معنوی خود را انجام دهد.

دلجویی از اقوام تهی دست و مستمندان در ماه رمضان در ایلام پررنگ تر می شود

شاید آن چیزی که بیشتر از همه در ماه رمضان نه تنها در شهر ایلام، بلکه در تمامی نقاط کشور به چشم می خورد دلجویی از مستمندان باشد، چرا که مردم ایلام در این ایام با قربانی کردن و نذری دادن به همایسه ها و نیازمندان شیعه بودن خود را نشان می دهند.

در این ماه تعدادی از مغازه‌های ایلام اقدام به پخت حلیم می کنند و آن را به طور رایگان بین روزه داران توزیع می‌کنند، البته در کنار این تعداد افراد بازار حلیم فروشی نیز سکه می شود و دراین ماه پخت و فروش حلیم رونق ویژه ای می گیرد.

برگزاری دعاهای توسل، کمیل، ندبه، قرائت سی جز قرآن، فاتحه‌خوانی در مزار درگذشتگان، معطر کردن خانه‌ها به بوی گلاب، ادای نذور و نیازها از دیگر برنامه‌های روحانی مردم ایلام در ماه رمضان است.

ور در ماه رمضان در ایلام، در شب های قدر به اوج خود می رسد و مردم با شرکت گسترده در آئین های شب های احیا و برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) به عزاداری و نیایش با خدا می‌پردازند.

شرکت کسترده مردم ایلام در راهپیمایی روز قدس نیز از جمله نکات چشمگیر در ماه رمضان است.
 


گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...