جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

امامزاده ابراهیم قتال (ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده ابراهیم قتال (ع)

Loading the player...

دانلود

 مرقد مطهر امام زاده ابراهیم قتال (ع)  در استان ايلام و در محور جادة مهران - دهلران بعد از روستاي بيشه‌دراز در 45 كيلومتري جنوب غربي شهرستان دهلران قرار دارد / امامزاده ابراهيم قتال از نوادگان محمد حنفي از فرزندان حضرت علي عليه السلام مي‌باشد. مي‌گويند: وي كه ابتدا در منطقه بصره از توابع دولت عراق و به طور مخفيانه به دعوت مردم مي‌پرداخت، تحت تعقيب مأموران خليفه‌ي وقت قرار گرفت و به ناچار شبانه به سوي ايران رهسپار گرديد. در منطقه علي غربي عراق با مأموران خليفه مواجه شد، از ناحيه پاها مجروح گرديد و با همان وضعيت راه ايران را در پيش گرفت تا به منصورآباد مهران رسيد و چند روزي در آنجا ماند، اما بنا به دلايلي تصميم برگشتن به بصره را گرفت. در راه بازگشت در منطقه نصريان به واسطه‌ي خونريزي زياد به شهادت ‌رسيد و به وسيله عشاير منطقه در همان جا به خاك سپرده شد.از آن پس خانواده‌ي او كه از جريان شهادتش مطلع مي‌شوند به آن منطقه آمده و در كنارش مأوا مي‌گيرند و بارگاه كوچكي براي او مي‌سازند
اين امامزاده داراي شجره نامه اي به خط عربي مي باشد که ايشان در بين مردم منطقه به ابراهيم قتال و به زبان عربي در كشور عراق به ابراهيم چتال معروف است. جدّ پدريش حضرت امير المؤمنين علي بن ابي طالب عليه السلام و جد مادريش حضرت امام سجاد علي بن الحسين عليه السلام هستند.
شجره نامه ی امام زاده ابراهیم قتال (ع)   از سوي مراجع نجف تأييد شده و متن شجره نامه در کتاب انساب شيخ الاشرف العبيدلي، صفحه 268 مي باشد.