جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

امامزاده حاج بختیار بخش چوار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده حاج بختیار بخش چوار

Loading the player...

دانلود

بقعه متبرکه حاج بختيار واقع در شهرستان ايلام بخش چوار روستاي حاج بختيار که اين روستا در 27 کيلومتري شمال غربي شهر چوار قرار دارد.
 
اين بقعه از طرف شرق به شهرك شهيد رجايي، از طرف غرب به روستاي « بان‌سر »، از طرف جنوب به يك پرتگاه نسبتاً بلند و رودخانه و از طرف شمال به كوه « شيره‌زول » محدود گرديده است مردم اين روستا به حاج بختيار «پيرژان» لقب داده‌اند و معتقدند كه اسم اصلي او چيز ديگري مي‌باشد. ليكن حاجي به معني برآورده كردن حاجت و بختيار به معني اختيار زياد مي‌دانند.
 
شجره نامه اي مکتوبی از امامزاده در دست نمی باشد ولی بر اساس برخی منابع از علمای علم انساب ، این بقعه متعلق به امامزاده حاج بختیار از نوادگان امامزاده علی صالح (ع) مدفون در بخش صالح آباد است . علامه سید جعفر الاعرجی در کتاب مناهل الضرب فی انساب العرب والعجم  شجره ایشان را اینگونه بیان می کند : حاج بختيار بن سعد الدين بن علي بن مرتضي بن سعد بن ابراهيم بن محمد بن ابراهيم بن محمد بن حسين العسکري بن ابراهيم بن علي الصالح بن عبيدالله الاعرج بن حسين الاصغر بن الامام زين العابدين عليه السلام.
 
سال يا قرن ساخت بناي اصلي: زمان دقيقش مشخص نيست ولي طبق گفته اهالي منطقه احتمالاً ساخت بناي آن در دوران قبل از صفويه بوده است بناي قبلي آن از سنگ و گچ و آجر بوده است در ابعاد 8 در 10 بوده است.
 
سال ساخت بناي جديد: در سال 1369 بناي سابق آن تخريب و بناي جديدي براي آن ساختند و در سال 1383 بناي آن را تخريب کردند و بناي فعلي آن را ساختند.
مساحت بنا: مساحت بنا 380 متر مربع مي باشد.مساحت زمين هاي اطراف بنا تقريباً 7000متر مربع زمين دارد.