رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

امامزاده سيد ابراهيم عليه السلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده سيد ابراهيم عليه السلام

Loading the player...

دانلود

امامزاده سيد ابراهيم عليه السلام در زبان محلي آن منطقه معروف به "سوراهم" در 8 کيلو متري شهر پهله زرين آباد و جنوب شرقي روستاي بردي از توابع شهرستان دهلران واقع شده است.  قديمي ‌ترين بناي استوار و بدون تخريب استان ايلام بناي امامزاده سيدابراهيم يکي از فرزندان امام محمدباقر است. در بناي امامزاده قبور "بي بي زينب" خواهر ايشان و "سيدمحمد" پسر امامزاده سيد ابراهيم بصورت دو بخش مجزا در اتاق هاي کنار قرار دارند. سه امامزاده‌اي که از يک نسل در کنار هم آرميده‌ اند نزديکترين بناي محل سکونت به اين بناي تاريخي مذهبي روستاي "بردي" است که در يک کيلومتري غرب امامزاده قرار دارد. روستاي "بردي" بزرگترين روستاي بخش زرين آباد در شهرستان دهلران است . بناي تاريخي مذهبي امامزاده سيدابراهيم داراي قدمتي 700ساله است. اين بنا با پلاني مربع شکل به مساحت 625 متر در منتهي اليه بخش جنوبي حياط ساخته شده است. ورودي اين بنا چون اکثر بناهاي مذهبي روبه شمال است. ورودي گنبدخانه اين بنا کوتاه بوده و بدليل اينکه براي ورود، افراد به حالت احترام وارد گنبد خانه شوند اين سبک معماري اجرا شده است. اين نوع معماري، خاص اماکن مذهبي در دوره اسلامي است .
تعداد سه طاق هلالي کوچک در گنبدخانه اين بنا ديده مي‌شود ارتفاع گنبدخانه حدود پنج متر تا زير جداره اول گنبد بوده که مزين به طاق نماهاي بسيار ساده و گوشواره‌هايي در اضلاع آن است. در زير گنبدخانه تعداد چهار دريچه بصورت طاق هلالي باز تعبيه شده که علاوه بر تامين نور گنبدخانه کار تهويه هوا را نيز انجام مي‌دهد. در درون حياط و در کنار بناي اصلي و به همان سبک معماري در ابعاد بسيار کوچک مدفن "سيدمحمد" فرزند سيدابراهيم بصورت جداگانه و منفک از بناي اصلي قرار دارد اين بنا بصورت يک اتاق با گنبد تک جداره‌اي از نوع " رک" است . تفاوت ديگري که در بنا نسبت به ساير بناهاي مشابه وجود دارد نحوه اجراي پشت بام آن است با اجراي طاق جناقي در بناي امامزاده پشت بام بايستي داراي پستي و بلندي‌هايي بوده تا پس از آن حدفاصل اين طاق‌ها را با مصالحي سبک پر کرده و شيب‌بندي پشت بام اجرا شود اما پشت بام اين بنا بدين صورت اجرا نشده است. معماران پس از اجراي طاق بي سقف ديواره‌هاي اصلي را به ارتفاعي حدود يک متر بلندتر اجرا کرده‌اند. بدين صورت که بين طاق‌هاي هلالي که بر پيشاني ديوار تعبيه شده مي‌توان به داخل آن راه يافت .
در فاصله 300 متري جنوب بناي امامزاده سيدابراهيم و در ميان اراضي کشاورزي بقاياي ساخت و سازهايي بصورت ويران شده و مدفون مشهود است که در يک آبادي کوچک است. احتمالاً اين آبادي در گذشته مأمن و محل سکونت اوليه نوادگان امامزاده بوده که در کنار مقبره ايشان سکونت داشته‌اند در کنار ورودي امامزاده تعداد دو قطعه سنگ بزرگ مخروطي با سوراخ‌هايي چند ديده مي شود که احتمالاً در گذشته جهت بستن حيوانات مسافران و زائران اقدام به ساخت و سوراخ کردن آنها کرده‌اند. طبق گفته اهالي محل تعداد زيادي از اين سنگ‌ها وجود داشته‌اند که در حال حاضر فقط دو قطعه از آنها در درون حياط ديده مي‌شود . در دل بناي اصلي و در خارج امامزاده، در بخش غربي بنا سه اتاقک نسبتاً کوچک وجود دارد که با درگاهي با طاق هلالي به حياط ختم مي‌شود يکي از اين اتاقک‌ها به عنوان آشپزخانه و مابقي به عنوان زائرسرا ايجاد شده است .
نزديکترين بناي محل سکونت به اين بناي تاريخي مذهبي روستاي "بردي" است که در يک کيلومتري غرب امامزاده قرار دارد. روستاي "بردي" بزرگترين روستاي بخش زرين آباد در شهرستان دهلران است . تعداد شهداي مدفون در جوار امامزاده: 90 شهيدوجمعيت روستاي امامزاده: تقريباً 950 نفراست.
زايرين امامزاده از اکثر شهرستان هاي ايلام و از استان هاي هم جوار مثل خوزستان و لرستان هم مي آيند.تراكم زائرين در ايام تعطيل و پنج شنبه و جمعه ها و مخصوصاً تعطيلات فروردين ماه است.