رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

امامزاده سيد محمد (ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده سيد محمد (ع)

Loading the player...

دانلود

چمن بولي سومين فرزند امامزاده عمر بن حسين بن زيد بن علي بن الحسين بن علي بن ابيطالب عليهم السلام است كه مدت زماني را در مدينه سپري نمود و بعد از آنكه خبر شهادت امام رضا (ع) در مدينه انتشار يافت به همراه گروهي از سادات حسني ، حسيني ، عباسي ، زيدي ، موسوي و غيره جهت گرفتن انتقام خون امام هشتم قيام نمودند. از طرفي امامزاده سيد محمد (ع) و برادران بزرگوارش از جمله طالبين و كساني بودند كه خواهان گرفتن خون جدشان زيد بن علي (ع) بوده و در همه حال مغضوب خلفاي عباسي بودند.
آن بزرگوار همراه ديگر سادات از مدينه به طرف عراق حركت كرده و گروهي در كوفه و بغداد ماندند و گروهي روانه ايران شدند . از جمله كساني كه در كوفه سكونت گزيدند بعضي از سادات و بستگان امامزاده سيد محمد (ع) بودند.
.... اين بزرگوار مدتي در اطراف كوفه در كنار تني چند از برادران و برادرزادگان و فاميل بوده و بعد به سوي حله و مرز ايران آمده و به صورت شخصي ناشناس به كار كشاورزي  پرداخته است و داراي ملك و املاكي شده است . بعد از شهادت برادر بزرگوارش يحيي توسط مستعين بالله  چون مورد خشم خلفاي گذشته از جمله متوكل ، منتصر و مستعين بود روانه ايران گرديد و در يكي از بلاد ايران كه معروف به زنگان آباده بوده ( و طوايفي از بولي در آن مكان ساكن بوده اند و بعدها به زنگونبان و زنگولبان تغيير يافته و در حال حاضر به چمن بولي خوانده مي شود ) سكونت گزيد. آن بزرگوار در حدود بين سالهاي 249 تا 255 هجري قمري در اين منطقه دارفاني را وداع گفت و در همانجا مدفون شد كه در حال حاضر بقعه آن حضرت از سوي اهالي منطقه ، هيئت امناء و اداره كل اوقاف و امور خيريه استان ايلام بصورت زيبايي تجديد بنا شده است .مزار اين بزرگوار از قديم الايام مورد توجه مردم استان بوده است و هرساله علي الرقم قرار گرفتن در روستاي مرزي چمن بولي مورد زيارت دوستداران اهلبيت قرار مي گيرد.