جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

امامزاده شاه احمد(ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده شاه احمد(ع)

Loading the player...

دانلود

بقعه  امامزاده شاه احمددر بلندیهای كبیركوه و در شمال شرقی شهرستان آبدانان استان ایلام و در پنج كیلومتری جنوب روستای پاعلم، بنا گردیده است. اهالی محل این بقعه را متعلق به امام‌زاده احمد یكی از فرزندان امام موسی كاظم(ع) می‌دانند. درعرف مردم شاه احمد (ع )مراد دهنده لقب گرفته است، و افراد زیادی به قصد دعا و زیارت به این بقعه شریف مراجعه می‌كنند هر چند كه براي رفتن به اين زيارتگاه بايد نزديك به 15 كيلومتر پياده روي نمود ، اما در بعضي از اوقات تعداد زائرين آن به نحو زايد الوصفي رو به ازدياد گذاشته و بعضي از آنها شب را  دركوهستان اطراف بقعه به صبح می رسانند/امامزاده "شاه  احمد" که به گویش محلی به آن "شااحمی" می گویند به عنوان یک جاذبه گردشگری مذهبی، از جایگاه خاص و ویژه ای در میان مردم استان های غربی کشور،  خوزستانی ها,لرستانی ها و ایلامی ها برخوردار است.
این  امامزاده  همچون نگینی مرصع بر چکاد ارتفاعات کبیرکوه و در منطقه سخت گذر و برفراز ارتفاع یک هزار و 610 متری کبیرکوه در ضلع جنوب غربی دهستان پاعلم واقع شده است.
باوجود سختی محور تردد این امامزاه، اما همیشه در ایام تعطیلات سال به ویژه نوروز، جمع زیادی از گردشگران برای زیارت این مکان مقدس به این ارتفاعات سفر می کنند.
زائران و مشتاقان این  امامزاده  ، در ماههای اسفند تا خرداد از مکانی به نام پاعلم 60 کیلومتری جنوب پل‌دختر از طریق جاده‌ای فرعی متعلق به شرکت نفت حدود 5 کیلومتری جاده اصلی مسیر اختصاصی زیارت را آغاز و سپس با پای پیاده و  از طریق راههای پرفراز و نشیب و کوهستانی پس از حدود 4 تا 5 ساعت پیاده‌روی در سنگلاخ‌ها و پشت سر نهادن چندین کوه  و دره به زیارت این بقعه مشرف می‌شوند.