جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

امام صادق (ع)؛ مرد مبارزه، علم و دانش و تشکیلات - نمایش محتوای خبر

 

 

امام صادق (ع)؛ مرد مبارزه، علم و دانش و تشکیلات

امام صادق (ع)؛ مرد مبارزه، علم و دانش و تشکیلات بودند.

امام صادق (ع)؛ مرد مبارزه، علم و دانش و تشکیلات

بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ زندگی سیاسی- مبارزاتی ائمه معصومین (ع)، در قالب کتاب «انسان 250 ساله» از سوی مرکز صهبا (موسسه جهادی) منتشر شده است؛

فصل یازدهم و دوازدهم این کتاب به دوران زندگانی سیاسی - مبارزاتی امام صادق (ع) پرداخته شده است که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانیم:

امام صادق (ع)؛ مرد علم و دانش

امام صادق (ع) مرد مبارزه بود، مرد علم و دانش بود و مرد تشکیلات بود. اما مرد علم و دانش بودنش را همه بسیار شنیده اید؛ محفل درس امام صادق (ع) و میدان آموزشی که آن بزرگوار به وجود آورد هم قبل از او و هم بعد از او در تاریخ زندگی امامان شیعه بی‌نظیر بود، همه حرف‌های درست اسلام و مفاهیم اصیل قرآن که در طول یک قرن و اندی تحریف شده بود به وسیله ی مغرضان و مفسدان یا جاهلان، همه ی آنها را امام صادق (ع) به شکل درست بیان کرد و همین موجب شد که دشمن از او احساس خطر کند.

امام صادق (ع)؛ مرد مبارزه

اما مرد مبارزه بودنش را کمتر شنیده‌اید. امام صادق (ع) مشغول یک مبارزه دامنه دار و پیگیر بود؛ مبارزه برای قبضه کردن حکومت و قدرت، و به وجود آوردن حکومت اسلامی و علوی. یعنی امام صادق (ع) زمینه را آماده می‌کرد تا بنی امیه را از میان ببرد و به جای آنها حکومت علوی را که همان حکومت راستین اسلامی است، بر سر کار بیاورد. این در زندگی امام صادق (ع) برای کسی که دقت کند و مطالعه کند آشکار است.

امام صادق (ع)؛ مرد تشکیلات

اما آن بعد سوم را اصلا بسیاری نشنیده اند، مرد تشکیلات. امام صادق (ع) یک تشکیلات عظیمی از مومنان به خود و از طرفداران جریان حکومت علوی در سراسر عالم اسلام، از اقصای خراسان و ماوراءالنهر تا شمال آفریقا، به وجود آورده بود. تشکیلات یعنی چه؟ یعنی اینکه وقتی امام صادق (ع) اراده می‌کند آنچه را که او می‌خواهد بدانند، نمایندگان او در سراسر آفاق عالم اسلام، به مردم می‌گویند تا بدانند. یعنی از همه جا وجوهات و بودجه برای اداره مبارزه  سیاسی عظیم آل علی جمع کنند. یعنی وکلا و نمایندگان او در همه ی شهرها باشند، که مردم پیروان امام صادق (ع) به آنها مراجعه کنند و تکلیف دینی و همچنین تکلیف سیاسی خود را از آن حضرت بپرسند. تکلیف سیاسی هم مثل تکلیف دینی واجب الاجرا است. آن کسی که برای ما واجب الاطاعه و ولی امر است، فتوای مذهبی و اسلامی اش در باب نماز، زکات، روزه، بقیه  واجبات، با فتوای سیاسی اش و فرمان سیاسی اش در زمینه ی جهاد، روابط سیاسی، روابط داخل کشور و همه ی مسائل یکسان است؛ همه واجب الاطاعه است. امام صادق (ع) یک چنین تشکیلات عظیمی را به وجود آورده بود و با این تشکیلات و به کمک مردمی که در این تشکیلات بودند با دستگاه بنی امیه مبارزه می­کرد. البته سرگذشت امام صادق (ع) بسیار مهم و آموزنده است، ده سال با بنی امیه و مدت طولانی دیگری با بنی عباس مبارزه کرد، در هنگامی که پیروزی او بر بنی امیه حتمی بود، بنی عباس به  عنوان یک جریان مزاحم و فرصت طلب آمدند میدان را گرفتند و بعد از آن امام صادق (ع) هم با بنی امیه و هم با بنی عباس مبارزه کرد.

منبع : خبرگزاری فارس - ایلام


گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...