سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

ایران در سیپده دم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ایران در سیپده دم

Loading the player...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما:در این مستند که حاصل پژوهش 30 ساله درباره چگونگی تشکیل سرزمین ایران است، با حقایق متعددی درباره چگونگی ورود انسان ها به فلات ایران، اقوام وارد شده به این منطقه، چگونگی شکل گیری خط، نساجی، صنعت سفال و فلز و ... در ایرانیان آشنا می شویم.
محمد مقدم که تهیه کنندگی و نویسندگی ایران در سپیده دم  را  در 30 قسمت تهیه کرده است گفت: در این مستند به سئوالاهای اساسی ما درباره شکل گیری تمدن فرهنگ و وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی که در ایران منجر به استقرار و تکوین و شکل گیری فرهنگ و تمدن در ایران بزرگ شده  پاسخ داده شده است.
وی با بیان اینکه ایران بزرگ بخشی از ایران کنونی، بخشی از بین النهرین، قفقارو دره سند پاکستان راهم شامل می شود گفت: در هر قسمت از مستند ایران در سپیده دم درباره یکی از این مسایل زیر صحبت می کنیم.
اینکه چه عواملی باعث شد انسان در ایران مستقر شود و تولید فرهنگ و کشاورزی کند ، پیدایش بافته های باستانی  و نساجی، چگونگی شروع و اختراع و تکوین خط ، سکونت گاه های صخره ای انسان ومعرفی  اقوامی که از 6 هزار سال پیش وارد ایران شدند و..
مقدم افزود: در واقع  مجموعه ایران در سپیده دم افقی پیش روی ایرانیان باز می کند از تاریخ ایران، اینکه چه بودیم، از کجا آمدیم، چه کردیم و چگونه اینگونه شدیم.
 

سال تولید: 1392

طراح، محقق و کارگردان: محمد مقدم

تصویر بردار: محمد مقدم و مرحوم فواد نجف زاده

آهنگساز: ملک ایرج پناهی

روایت گر: علیرضا دولتشاهی ، خانم پریسا مقدم

طراح صحنه و لباس : آناهیتا کاشف