رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

بزمرده در تپه علي كش دهلران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بزمرده در تپه علي كش دهلران

Loading the player...

دانلود

 تپه باستاني علي كش كه اسامي ديگر آن بزمرده و محمدجعفر ميباشددر دشت دهلران واقع شده و توسط فلانري و نيلي در سال 1961 ميلادي حفاري شده است  در علي كش سه دوره فرهنگي مشخص شده است كه از قديم به جديد با اسامي سه گانه تپه نامگذاري شده است .
 و اين اسامي عبارتند از بز مرده علي كش و محمد جعفر  بز مرده قديمترين و محمد جعفر جديد ترين لايه ان ميباشد.
دوره بزمرده در علي كش مربوط به دوره نوسنگي بدون سفال يعني قديمترين دوره فرهنگي دشت دهلران و دوره محمد جعفر مربوط به دوره نوسنگي با سفال ميباشد.
 ابزارهاي سنگي تپه علي كش متعلق به دوره بزمرده و علي كش ميباشد كه از سنگ چخماق و ابسدين ساخته شده اند
دوره بز مرده متعلق به 6750----7500 قبل از ميلاد ميباشد معماري اين دوره شامل اتاقهاي كوچك راستگوشه به ابعاد 2*2 و با خشت ساخته شده اند اين خانه ها فاقد پي بوده  و ديوارها بدون قفل و بست به هم چفت شده اند قسمتهايي از اين خانه ها به عنوان انبار و اتاق ذخيره كاربرد داشته است.
ساكنان علي كش در دوره بزمرده از گندم دانه درشت ((emer )) استفاده ميكردند و 67درصد مواد حيواني متعلق به بز و گوسفند بوده است .
 دوره بز مرده يكي از قديمترين محلهايي است كه گوسفند اهلي از آن به دست آمده است.
بافت معيشتي ساكنان بز مرده نشان از عدم وابستگي به كوهاي زاگرس است در حقيقت الگوي معيشتي مبتني بر كشت گياه و داشتن گله حيوانات بوده است.
نوع صنعت سنگ در بزمرده شبيه به كريم شهير است و از لحاظ فعاليتهاي فرهنگي دوره بزمرده شبيه به جارمو در كردستان عراق است .
 به طور خلاصه دهكده بز مرده با دهكده هاي زاوي شمي و كريمشهير در كردستان عراق و دهكده هاي اسياب و گنج دره (لايهe ) در كرمانشاه همدوره است.