رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

بقعه ي امامزاده سيد اکبر عليه السلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه ي امامزاده سيد اکبر عليه السلام

Loading the player...

دانلود

بقعه ي امامزاده سيد اکبر عليه السلام در 8 کيلومتري شهر دهلران در مسير جاده ي دهلران به انديمشک و نزديک به دو راهي موسيان واقع است.
اين امامزاده از نوادگان موسي بن جعفر عليه السلام مي باشد که ايشان به همراه حضرت معصومه سلام الله عليها راهي طوس بودند تا به برادر بزرگوارشان امام رضا عليه السلام بپيوندد که در همين منطقه به نام دشت سيد اکبر بر اثر بيماري از دنيا مي رود.و در همين منطقه دفنش مي کنند و بعد از آن مردم براي زيارت به اين مکان مي آمدند. حدود 600 سال پيش بناي آن ساخته شده بود که از سنگ و آهک و گچ بوده است.سال ساخت بناي جديد: تقريباً در سال 1357 بناي جديد آن ساخته شده است.مساحت بنا: 256 متر مربع است.مساحت زمين هاي اطراف بنا(تا جايي كه مربوط به حوزه¬ي امامزاده است و جزء حياط امامزاده محسوب شود): 9400 متر مربع به جر مساحت قبرستاني که در ضلع غربي بود که خارج از حياط بود.اين بقعه داراي دومنازه و يک گنبد مي باشد، گلدسته هايش زرد زنگ هستند که روکشي از مس اطراف آن کشيده اند و با معماري اسلامي بنا شده است و نماي بسياز زيبايي به اين بنا داده است که نگاه هر بيننده اي از آن اطراف را به خود جذب مي کند. اين بنا مربع شکل مي باشد و دور تا دور آن کاشي کاري شده است، داراي دو درب ورودي که هرکدام داخل ايواني قرار دارد، يکي در ضلع شرقي و درب اصلي د ضلع شمالي وجود دارد. مقبره سيد اکبر عليه السلام داخل ضريحي که از نقره ساخته شده است زير گنبد قرار دارد، شبستانش داراي 8 گنبد کوچک مي باشد.
شهداي مدفون در جوار امامزاده: 150 شهيد.جمعيت شهر امامزاده: تقريباً 40 هزار نفر .
زايرين امامزاده از تمامي نقاط استان ايلام و از ساير استان ها مثل خوزستان و کرمانشاه و لرستان و کاروان راهيان نور می باشند وتراكم زائرين: در ايام تعطيلات و عيد نوروزاست