جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

تاملی در نهضت عاشورا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاملی در نهضت عاشورا

Loading the player...

کتاب « تأملی در نهضت عاشورا » به قلم رسول جعفریان و به همت انتشارات نشر علم منتشر شد. در نخستین بخش این کتاب ، به معرفی کهن‌ترین و مهم‌ترین متون تاریخی مربوط به تاریخ عاشورا پرداخته‌ شده است.
نویسنده در بخش دیگر فصل نخستین ، در مورد مقتل الحسین خوارزمی سخن گفته است که در دو جلد در هند به چاپ رسیده است. در پایان این بخش منابع داستانی ، ادبی و روضه‌ای نهضت عاشورا را مورد واکاوی قرار داده است.
فصل دوم این کتاب با عنوان « زمینه‌های قیام کربلا » آغاز شده است که در آن وضعیت قریش و جناح ‌های داخلی آن تا کربلا مورد تحلیل قرار گرفته است و در ادامه نحوه‌ های برخورد با دین اسلام پس از رحلت رسول‌الله (ص) مورد تحقیق قرار گرفته شده است و نگارنده برخورد مصلحت‌جویانه ، سود جویانه و برخورد ارادتمندانه امام علی(ع) با کتاب و سنت را سه نوع برخورد با اسلام معرفی کرده است.
در این فصل نظام‌های سیاسی از زمان رسول‌ خدا (ص) تا حکومت معاویه مورد بررسی قرار گرفته و نظام نبوی ولایی، نظام خلافت و نظام سلطنتی ـ خلافتی سه نوع نظام سیاسی است که نویسنده آن‌ها را بررسی کرده است.
برخورد امام علی(ع) و آل علی(ع) با مشکلات و دشواری‌ها، چگونگی عقاید عامه مردم در مناطق مختلف ، راه‌های منحرف کردن عامه مردم توسط امویان، چگونگی امر تحریف دین در این دوره، عناوین بخش‌هایی است که در این فصل مورد تأمل قرار گرفته است.
گزارش تاریخی رویداد کربلا ، اربعین امام حسین(ع)، حکمت شهادت امام حسین(ع) ، آثار نهضت امام حسین(ع) ، از عناوین دیگر این فصل‌هاست و در نهایت ابعاد شعاری و شکلی نهضت امام حسین(ع) ، بررسی تاریخی عزاداری اهل سنت برای امام حسین(ع) ، تحریفات عاشورا و بررسی روضةالشهداء ملاحسین کاشفی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
این کتاب به همت نشر علم در 2200 نسخه و به بهای 58000 ریال منتشر شده است.