سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

تنگه بهرام چوبین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تنگه بهرام چوبین

Loading the player...

در 8 كیلومتری مسیر دره شهر – پلدختر و در دل یكی از دره های باریك كبیر كوه تنگه باستانی شگفت انگیزی قرار داردكه مورخان آن را شكارگاه ییلاقی و بنا به روایاتی مخفیگاه یكی از سرداران بنام ایرانی « بهرام چوبین » می دانند . تنگه یا دژ چوبینه یكی از پدیده های زیبای طبیعی شهرستان دره شهر و در برگیرنده بناهایی است كه در نوع خود بی بدیع وكم نظیرند.
آثار قلعه های بزرگ داخل تنگه و وجود چهار آب انبار حجاری شده در دل سنگ های عظیم و نیز آثار پلكانی سنگی و دیوار كشی ارتفاعات ورودی تنگه كه هنوز هم برج های دیدبانی مشرف بر آن نسبتاً دست نخورده باقی مانده از این اثر تاریخی یك میراث ارزشمند ساخته كه متاسفانه بر اثر اهمال مسئولین فرهنگی استان مانند دیگر ابنیه تاریخی شهرستان در حال ویرانی و تاراج است .
شاید اگر ابنیه تاریخی شهرستان دره شهر در یكی از شهرهای شمالی وكرد زبان استان ایلام قرار داشت تا حالا در یونسكو هم به ثبت رسیده بودند ولی به دلیل كم لطفی تاریخی این عزیزان به شهرستان لرنشین دره شهر این مفاخر نیز دركنج عزلت و در بستر فراموشی اند .
به هر حال این تنگه همان گونه كه در بالا عنوان شد به زعم عده ای از اهل فن شكارگاه ییلاقی بهرام چوبین بوده ولی دیوارهای ساروجی و محكم این تنگه و وجود برج های متعدد دیده بانی مخفیگاه بودن قلعه را به ذهن متبادر می سازد تا شكارگاه بودن آنرا. به نظر میرسد عده ای كه این تنگه را شكارگاه دانسته اند بهرام گور شكارچی معروف را با بهرام چوبین یكی پنداشته كه این تصور قیاسی باطل است
«بهرام مهران» معروف به بهرام چوبین از قهرمانان ملی ایران در دوران ساسانیان به شمار می‌رود.او از خانواده اشرافی مهران بود و در ری به دنیا آمد. در دوران ساسانیان بهترین افسران ارتش ایران از خاندان مهران برخاسته بودند.
بهرام به علت بلندی قد و عضلانی بودن اندام به چوبین (مانند چوب) معروف شده بود. وی از سوی شاهنشاه ایران، خسرو هرمز فرمانروا چارک شمال غربی بود ( یک چهارم قلمرو ایران ، از ری تا مرز شمالی گرجستان و داغستان کنونی شامل ارمنستان ، آذرپایگان و کردستان).
در آن زمان، ایران به چهار ابر استان تقسیم شده بود که هرکدام را چارک نوشته‌اند. وی از میهن دوستان بنام ایرانی است که وفاداری خود را به اثبات رسانده‌است . برخی از تاریخ نگاران بر این باورند که دودمان سامانیان که باعث احیای فرهنگ و زبان فارسی شد از نسل بهرام چوبین هستند.