تنگه زرانگوش

یکی از آثار مهم و کمتر معرفی شده استان ایلام تنگه زرانگوش است که در شهرستان بدره واقع در 110 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.
روستای زرانگوش در بین شهرستان بدره به شهرستان دره شهر با جمعیتی بالغ بر یک هزار و 600 نفر در بین کوهپایه های کبیرکوه قرار گرفته است.
این روستا دارای جاذبه هایی بی نظیری است که تاکنون در استان ایلام و سطح کشور کمتر معرفی شده اند و به آنها پرداخته نشده است.
جاذبه های تاریخی و طبیعی واقع در تنگه زرانگوش از طریق جاده ای خاکی در روستا قابل دسترسی است و گردشگران می توانند این آثار را مشاهده کنند.
در همان آغاز جاده تنگه ای پر رمز و راز شروع می شود و تار آخر آن پر از عجایب طبیعی است که  آثاری تاریخی نیز در آن قرار گرفته است.
تنگه زارنگوش که حدود دو کیلومتر است با ارتفاع بسیار زیاد دارای بیش از 12 آثار تاریخی و طبیعی است که بسیاری از آثار تاریخی آن از بین رفته است و زیر تخت سنگهای بزرگ دفن شده اند.
کارشناسان معتقد هستند این تنگه باید ثبت ملی شود و در فهرست آثار ملی کشور قرار گیرد و بعد از آن آثار داخل تنگه نیز شناسایی و ثبت شوند که متاسفانه تاکنون مطالعات دقیقی روی این تنگه صورت نگرفته است.
ارتفاع این تنگه بالغ بر  500 متر است و در تمام فصلها آب در درون تنگه جاری است و سالهای قبل در داخل تنگه بیشه زارها و درختان سر به فلک کشیده بوده و مناظر زیبایی داشته است که متاسفانه در این چند سال به علت بی توجهی باعث شده بیشتر این مناظر از بین برود.
کوه و  دره های عمیق و شگفت انگیز، آب و انوع سنگ به اشکال مختلف باعث شده این تنگه بسیار زیبا به یکی از آثار و مجموعه های تاریخی و طبیعی استان ایلام تبدیل شود که به دلیل عدم معرفی صحیح هنوز بسیاری از مردم خود استان هم از وجود چنین تنگه ای بی اطلاع هستند.
در تنگه زرانگوش به دلیل وجود دره های بسیار زیبا در ایام پاییز و زمستان آبشارهای بی نظیری خلق می شود که دیدن آنها خالی از لطف نیست هرچند برای دیدن چنین صحنه هایی باید امکاناتی نظیر جاده دسترسی مناسب در این تنگه ایجاد شود.
یکی از مهمترین مشکلات تنگه زرانگوش وجود جاده باریک بین تنگه است که باید این مسیر اصلاح و ترمیم شود تا گردشگران بیشتری از این تنگه بازدید کنند و می توان با ایجاد امکانات گردشگری این منطقه را توسعه داد.