جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

تنگ سازبن - نمایش محتوایی ایلام شناسی

 

 

تنگ سازبن

شهر لومار مرکز سیروان در شمال شرق استان و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد، یکی از حاصلخیزترین مناطق این استان است. از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه‌ است که در تمام فصول سال دارای آب فراوانی است. این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود.
از مناطق دیدنی سیروان می توان به تنگ سازبن اشاره کرد. تنگه‌ی سازبن در شمال روستای ورگچ واقع شده است. روستای ورگچ از توابع بخش سیروان است. این تنگه را بدان جهت سازبن می‌گویند چون از بالادست تا انتهای آن در جهت مسیر جریان آب رود به شکل ساز است یعنی هرچه از انتهای تنگه در مسیر جریان حرکت کنیم پهن‌تر می‌شود. تنگه‌ سازبن با زیبایی وصف ناپذیر یکی از نقاط بسیار زیبا و بکر استان ایلام است که با طبیعت زیبا و دل انگیزش چشم هر گردشگری را مجذوب زیبایی‌اش می‌کند.
جاهای دیدنی ایلام تنگ سازبن
وجود دیوارها و باورهایی از عهد باستان بر دیوارهای تنگه و عرض رودخانه در دل کوه جذابیت ویژه‌ای را ایجاد می‌کند که نگاه بیننده را به خود متحیر می‌سازد و به جز راه‌های سخت گذر، تنها راه ورود به تنگه استفاده از قایق است که بر زیبایی‌های این مکان افزوده است. منطقه سیروان به خاطر داشتن اماکن مذهبی، آثار منحصر به فرد تاریخی و جاذبه های طبیعی، برای جذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است.