جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

دره ارغوان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دره ارغوان

استان ايلام از آن دست استانهايي است كه كمتر كسي اسم آن را براي مسافرت شنيده است و مناظر طبيعي آن را ديده است اما اين استان با آب و هواي كوهستاني و نيمه گرم، طبيعت، شهرها و مكان‌هاي ديدني بسياري دارد كه در بسياري از موارد از چشم گردشگران غيرحرفه‌اي پنهان مي‌ماند.
ايلام از استان‌هاي جنگلي ايران است و به خاطر زيبايي طبيعتش از آن با نام عروس زاگرس نيز ياد مي‌شود و دره ارغوان يكي از مكانهاي تفرجي و ديدني شهر ايلام است كه با فاصله 5 كيلومتر در شمال ايلام قرار گرفته است.
هرساله همزمان با فصل بهار و بخصوص ارديبهشت ماه، دره ارغوان ايلام به اوج زيبايي رنگها در طبيعت تبديل مي‌شود و ارغوانهاي اين دره و طبيعت بكر، زيبايي خاصي به منطقه بخشيده است.
دره ارغوان يك دره پر آب و بسيار ديدني پوشيده از بوته‌هاي ارغوان است.
اين دره كه از ديرباز به واسطه وجود بوته‌هاي بسيار زياد ارغوان بسيار معروف است، امروزه كمتر مورد توجه دوستداران و علاقمندان به طبيعت قرار مي‌گيرد.
دره ارغوان در مسير روستاي كلاته آهن قرار گرفته است و يكي از مناطق حفاظت شده در استان ايلام است كه درختان ارغواني آن در محدوده 160هكتار از اين دره رويش دارند.
اين دره زيبا مملو از درختاني با شكوفه‌ها و برگهاي ارغواني است كه در ميان درختهاي بلوط و زالزالك به گونه بسيار حيرت آوري چشم را خيره مي‌كند.
درآميختن زنگهاي مختلف درختان شكوه خاصي به اين منطقه بخشيده است و آن را به اوج زيبايي تبديل كرده است.
ارغوان نام فارسي درختي است كه در انگليسي با نام Judas Tree آنرا مي‌شناسند. نام علمي اين گياه cercis siliquastrum است و به يوناني به آن sixia مي‌گويند.
ارغوان درختي است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات بارز آن اين است كه اين درخت در اول بهار مي‌رويد و داراي گل‌هاي نيام كه از مشخصه اين تيره‌است مي‌باشد و گل‌هاي آن زودتر از برگهاي آن در مي‌آيد و داراي شاخه‌هاي متقابل است. بلندي آن گاهي به ۱۲ متر هم مي‌رسد، اما بيشتر به صورت درختچه ‌است.
برگهاي ارغوان به شكل قلب، بدون كرك و داراي كناره‌هاي صاف است. گلهاي اين درخت در اوايل بهار، در گروه هاي۳ تا۶ تايي، روي شاخه‌ها و حتي روي ساقه اصلي، پيش از رشد برگ‌ها پديد مي‌آيند و چون عده آنها بسيار زياد است، منظره زيبايي به درخت مي‌دهد.
مزه گل ارغوان ترش و نسبتاً مطبوع است از اين رو در بعضي از كشورها گل ارغوان را همراه سالاد مي‌خورند يا در بعضي از غذاها مي‌ريزند.
ارغوان در خاكهاي آهكي پرقوت بهتر رشد مي‌كند و در برابر خشكي مقاوم است و به تابش مستقيم نور خورشيد نياز دارد.
به هر روي استان ايلام در ارديبهشت ماه هر سال طبيعت زيبا و جذابي دارد اما بدليل ناشناخته ماندن آن در بين گردشگران هنوز نتوانسته مشتاقان طبيعت را به خود جلب كند و لازم است در اين زمينه علاوه بر تبليغات رسانه اي، زيرساختها توسط مسوولان مربوطه فراهم شود.