دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان

درياچه دوقلوي سياه گاو در شهرستان آبدانان یکی از جاذبه های کم نظیر گردشگری طبیعی ایران زمین می باشد که در استان ايلام واقع شده است ... اگر چه این دریاچه به سیاه گاو معروف است اما نام درست آن سیاگ او یا سیاگ آب می باشد. این دریاچه در 35 کیلومتری شمال شرق آبدانان در دل دامنه کوه سترگ کبیرکوه قرار دارد و روزانه پذیرای صدها گردشگر داخلی و خارجی است دریاچه دوقلوی سیاه گاو یکی از نادرترین پدیده‌های طبیعی کشور است.
اطراف این دریاچه ها را دشت ها و کوه های مرتفع گچی و صخره های بزرگ فرا گرفته و جلوه ای زیبا به طبیعت منطقه بویژه در فصل های بهار و پاییز می دهد. گلزارهای حاشیه دریاچه ها و وجود حیوانات آبی در آن بر جذابیت و زیبایی این اثر الهی افزوده است. رودخانه سیاه گاو پس از عبور از میان صخره ها و دره ها و ارتفاعات کبیرکوه واقع در شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شود که دریاچه نخست با اختلاف سطح اندک در بالا دست دریاچه دوم قرار گرفته است.
وجود ماهیان و آبزیان متنوع ، سنگواره ها ، پوشش گیاهی متنوع شفافیت آب ، فوران آب از عمق دریاچه ، خزندگان کمیاب در داخل دریاچه ، سردی شگفت انگیز آب در تابستان و گرمی آن در زمستان و آبدهی بسیار بالای آن با وجود خشکسالی های سال های گذشته از جمله ویژگی های ممتاز این اثر دیدنی و طبیعی است. این اثر طبیعی هم اکنون در فهرست آثار ملی و طبیعی کشور به ثبت رسیده است.
دو دریاچه زیبا به وسیله کانالی طبیعی به عرض 8 متر و عمق 4 متر و طول 70 متر به هم مرتبط هستند. این دو دریاچه دارای آبی زلال هستند به طوری که می توان تا عمق 30 متری آن را که شبیه آکواریوم پر از ماهی است، مشاهده کرد.
این دریاچه شگفت انگیز و دیدنی با عمری هزاران ساله به علت فرسایش، مساحت آن در حال کم شدن است. عامل فرسایش باعث شده است روز به روز مساحت دریاچه سیاه گاو کم شود.
این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستان از تفرجگاه‌های اهالی مردم استان ایلام و شهرستان آبدانان است، اما آب و هوای منطقه شرایطی فراهم آورده است که این دریاچه در هر فصلی گردشگران را به زیبایی‌های طبیعی خود فراخواند.
از دیگر ویژگیهای این پدیده نادر، وجود املاح مختلف/ و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه‌های جوشان شیرین داخل دریاچه است اما جدا از زیبایی‌های این پدیده، کارشناسان جغرافیایی و زمین‌شناسی معتقدند در حال حاضر /فرسایش، این دریاچه را تهدید می‌کند و مساحت دریاچه به همین دلیل در حال کم شدن است.
دو دریاچه از طریق کانالی به طول حدود ۷۰ متر به یکدیگر متصل می شوند. آب دریاچه بزرگتر که حکم سرچشمه را دارد زلال و شفاف است.