جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

دعوت اکید به عدالت - نمایش محتوای خبر

 

 

دعوت اکید به عدالت

آیۀ 8 سورۀ مبارکۀ مائده

دعوت اکید به عدالت

آیۀ 8 سورۀ مبارکۀ مائده، دعوت به «قیام به عدالت» می­‌کند و هشدار می‌دهد که کینه‌ها و عداوت های قومی و تصفیه حساب‌های شخصی مانع از اجرای عدالت و موجب تجاوز به حقوق دیگران نشود:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلَّا تَعْدِلُوااعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿٨﴾؛

ای مؤمنان! همواره [در همۀ امور] برای خدا قیام کنید و بر اساس عدالت گواهی دهید! و نباید دشمنی با گروهی، شما را از عدالت ورزی بازدارد، عدالت کنید که عدالت کردن به [اطاعت از حق و] پرهیز [از تجاوز] نزدیک­تر است، از خداوند [فرمان برید، و از محرّماتش] بپرهیزید! زیرا خداوند به آنچه انجام می­دهید آگاه است (8).

در تفسیر نمونه ذیل آیه فوق آمده است: «آنچه باید کاملاً به آن توجه داشت این است که اسلام تنها توصیه به عدالت نمی­‌کند بلکه مهم­تر از آن، اجرای عدالت است. خواندن این آیات و روایات تنها بر فراز منابر و یا نوشتن در کتب، و یا گفتن آنها در لابه لای سخنرانی ها به تنهایی درد بی عدالتی و تبعیض و فساد اجتماعی را در جامعه اسلامی‌درمان نمی‌کند، بلکه آن روز عظمت این دستورها آشکار می­گردد که در متن زندگی مسلمانان پیاده شود».


گزارش تصویری

مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...
رسانه