سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۰

دهلران دالانی تاریخی به عمق 40 هزار سال سکونت بشر - نمایش محتوای خبر

 

 

دهلران دالانی تاریخی به عمق 40 هزار سال سکونت بشر

در حالیکه تصور می شد سابقه تاریخی شهرستان دهلران به 9 هزار سال پیش و آغاز یکجانشینی انسان باز می گردد پژوهش های جدید حاکی از پیشینه 40 هزار ساله سکونت در این شهرستان، همگان را شگفت زده کرد.

دهلران دالانی تاریخی به عمق 40 هزار سال سکونت بشر

 

منبع : ایرنا- ایلام
 
سابقه تاریخی دهلران نه به زمان اهلی کردن بز و کشت گندم و جو برای نخستین بار توسط بشر در 9 هزار سال پیش در تپه علی کش بلکه فراتر از تصورها و به 30 تا 40 هزار سال پیش باز می گردد.
شهرستان تاریخی دهلران رمز و راز تاریخی 40 هزار ساله از سکونت بشر را در قلب خود دارد و بهشتی برای عاشقان تاریخ و تمدن بشری به شمار می رود.
با بررسی های انجام گرفته در حوزه رودخانه دویرج و منطقه وسیعی از بخش موسیان شهرستان دهلران محوطه ها و سایت هایی از دوره های پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی یافت شده است.
از محوطه های مربوط به دوران پارینه سنگی، داده ها و اطلاعاتی از جمله ابزارهای سنگی چون سنگ های مادر، خراشنده ها، تراش ابزارها و سوراخ کننده ها به دست آمده است که نشان می دهد شهر دهلران بسیار قدیمی تر از دوره نوسنگی است.
همچنین در این بررسی ها بعضی از محوطه ها و سایت های مربوط به پیش از تاریخ یافت شده که داده هایی مانند ابزارهای سنگی، سفال های منقوش و دست ساخته های سنگی مانند کوبنده ها و سنگ ساب ها به دست آمده است.
محوطه هایی از دوره های آغاز ادبیات همزمان با دوره های اوروک و جمدت نصر بین النهرین هم در این بررسی ها به دست آمده است.
علاوه بر این شهرستان دهلران با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، داشتن 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، رابط استان ایلام با جنوب کشور، منابع عظیم نفت، گاز و کشاورزی و جاذبه های متعدد طبیعی، تاریخی، مذهبی و دفاع مقدس از مسیرهای اصلی گردشگری استان ایلام و غرب کشور است. 
 
**جاذبه های طبیعی/ غار خفاش زیستگاه نوعی خفاش کمیاب تا تنها چشمه قیر کشور
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران گفت: چشمه های آبگرم، چشمه قیر، غار خفاش و آبشارهای روستای خربزان از مهمترین جاذبه های طبیعی این شهرستان است.
فرج فاضلی افزود: چشمه های آبگرم دهلران با خواص درمانی فراوان در 4 کیلومتری شمال شهر دهلران قرار دارد این منطقه در سال 92 به بخش خصوصی واگذار شده و در حال حاضر دارای امکانات خوبی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران است.
وی اظهار کرد: تنها چشمه قیر کشور نیز در 5 کیلومتری شمال دهلران دامنه ارتفاعات سیاه کوه به صورت یک حوضچه طبیعی سیاه رنگ که به شدت از آن قیر فوران می کند، قرار دارد و غار خفاش نیز در نزدیکی چشمه های آبگرم قرار دارد و زیستگاه نوعی خفاش کمیاب در کشور است بطوریکه نزدیک به 25 تا 30 هزار خفاش در آن زندگی می کنند.
فاضلی ادامه داد: پنج آبشار مجزا در فواصل مختلف در 120 کیلومتری دهلران و در روستای خربزان از توابع بخش زرین آباد وجود دارد که دارای پوشش گیاهی بسیار مناسب در فصل بهار و تابستان است.
وی از دیگر جاذبه های طبیعی این شهرستان را مناظر بکر و دیدنی درختان بلوط حاشیه جاده پهله به میمه، میمه به آبدانان و میمه به ملکشاهی همچنین آبشار زیبای چپی راستی روستای تختان اشاره کرد.
 
**جاذبه های تاریخی/ دهلران مهد کشاورزی جهان با پیشینه سکونت 40 هزار ساله بشر
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران گفت: تپه علی کش به عنوان مهد کشاورزی جهان شناخته شده چون کاوش ها ثابت کردند که برای اولین بار ساکنان علی کش در 9 هزار سال پیش نوعی گندم و جو را کشت کرده کرده و همچنین به اهلی کردن برخی حیوانات مانند بز پرداخته اند.
فاضلی افزود: قلعه شاخ یا شیاخ در نزدیکی روستای سرکمر و در 15 کیلومتری شهر پهله قرار گرفته است. مصالح بکار رفته در ساخت این بنا قلوه سنگ و ملات گچ نیمکوب است و دارای قسمت های مختلفی مانند دروازه ورودی، برج باروها، دیوارهای قطور، اتاق های مسکونی و کانال آبرسانی است. 
در قسمت شمالی قلعه کانال آبرسانی قرار دارد که از تنگه طبیعی تاریخی وویله و با استفاده از شیب طبیعی زمین، آب تنگه به داخل قلعه هدایت شده است.
وی اظهار کرد: سنگنوشته والیان میمه نیز مربوط به حکومت والیان در شهر میمه است که با توجه به آب و هوای معتدل و سرسبز بودن مورد توجه والیان بوده و مشرف به رودخانه میمه است.
 
**جاذبه های مذهبی و یادمان های دفاع مقدس 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران گفت: 11 امامزاده و بقعه متبرکه در شهرستان دهلران پذیرای دوستان خاندان عصمت و طهارت است که از جمله آنها می توان به امامزاده سید ابراهیم، سیدناصرالدین، سیدفخرالدین، ابراهیم قتال، سید اکبر و امامزاده عباس اشاره کرد. 
فاضلی اظهار کرد: منطقه عملیاتی شرهانی و چیلات نیز به عنوان مناطق عملیاتی این شهرستان پذیرای کاروان های راهیان نور است.
وی تاکید کرد: تمام تمهیدات لازم برای استقبال از گردشگران در این شهرستان اندیشیده شده و 3 هتل، 2 مهمانسرا، یک مهمانپذیر و کمپ های گردشگری، زائرسراهای ادارات و مدارس شهرستان آماده اسکان مسافران و گردشگران نوروزی است. 
وی توزیع اقلام فرهنگی، بازدید مستمر از واحدهای اقامتی و گردشگری، دفاتر مسافرتی و برپایی سیاه چادر و نمایشگاه های صنایع دستی را از مهمترین اقدامات میراث فرهنگی در نوروز 95 عنوان کرد.
شهرستان دهلران دارای 82 اثر ثبت شده تاریخی در فهرست آثار ملی است و در 230 کیلومتری جنوب ایلام قرار دارد.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان