سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس - نمایش محتوای خبر

 

 

دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس

کتاب «دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس»، توسط مراد مرادی مقدم و قاسم نظری تألیف شده و در سال 1390 انتشار یافته است.

دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس
 
کتاب «دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس»، توسط مراد مرادی مقدم و قاسم نظری تألیف شده و در سال 1390 انتشار یافته است.
 
مردمِ ولایت­مدار دهلران همپیای ملتِ قهرمان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس، رشادت‌های بی‌نظیری خلق کردند و با تقدیم 300 شهید، صدها جانباز و آزاده و از دست دادن خانه و کاشانۀ خود، غیرت و ایمان خود را به رخ دشمنان کشیدند. کتاب دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس، بخشی از فداکارهای و دلیرمردی های این مردم صبور و مقاوم را به تصویر کشیده است.
 
این کتاب پس از مقدمه، در 9 فصل تنظیم شده است: در فصل اول، به جغرافیای طبیعی و تاریخی شهرستان دهلران پرداخته شده است؛ در فصل دوم، دهلران در دورۀ پهلوی مورد بررسی قرار گرفته است؛ فصل سوم، به بررسی وضعیت دهلران از پیروزی انقلاب تا آغاز جنگ پرداخته است؛ فصل چهارم به تهاجم گستردۀ عراق اختصاص دارد؛ در فصل پنجم، آغاز جنگ در شهرستان دهلران مورد توجه قرار گرفته است؛ فصل ششم به ادامۀ جنگ در سال 1359 پرداخته است؛ فصل هفتم دربردارندۀ حوادث و وقایع سال 1360 تا 1363 است. فصل هشتم، به بررسی عملیات­‌های انجام شده در شهرستان دهلران اختصاص دارد؛ و فصل نهم، مشتمل بر حوادث و وقایع جنگ از سال 1365 تا پایان جنگ است.
 
در مقدمۀ کتاب آمده است: «در این نوشتار به موضوعاتی همچون منازعات مرزی بین عراق و ایران در اوایل سال 1359 و آغاز رسمی جنگ در 31 شهریور 59، آوارگی مردم دهلران و موسیان، هجوم خود جوش مردم برای کمک به نیروهای نظامی و انتظامی در مرزها، نبرد در موسیان و رشادت ایلات و عشایر در دفاع‌ از مرزها، نقش برجستۀ سپاه و اندک پاسداران این شهر که در سخت‌ترین شرایط و بدون امکانات نظامی و پشتیبانی در سال اول جنگ دفاع جانانه و کم نظیری را در تاریخ هشت سالۀ دفاع مقدس ثبت نمودند و با سپری شدن 2 سال اول جنگ موفق به پایه‌گذاری و تشکیل یک گردان رزمی و سازماندهی شده(گردان 505 محرم) متشکل از نیروهای داوطلب بسیجی و پاسداران جان بر کف شدند که همین گردان پس از شرکت موفق در عملیات‌های محرم و والفجر 3 به عنوان یکی از پایه‌های تشکیل تیپ 114 امیرالمومنین (ع) مد نظر قرار گرفت و همچنین وقوع عملیات‌های گسترده، نیمه گسترده و محدود و نیز وقایع پایانی جنگ مورد توجه و بررسی قرار گرفته است».
 
کتاب «دهلران در آیینۀ هشت سال دفاع مقدس» در 252 صفحهوشمارگان 2000 نسخه با قیمت 6500 تومان توسط انتشارات برگ آذین در سال 1390 منتشر و روانه بازار شده است.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان