سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

دژ تاریخی پشت قلعه آبدانان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دژ تاریخی پشت قلعه آبدانان

Loading the player...

دانلود

پشت قلعه آبدانان میراث به جای مانده از دوران ساسانیان محلی دیدنی برای مسافران نوروزی است.
در پنج کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان و در میان روستا پشت قلعه، بر بلندی تپه‌ای منفرد که رودخانه جاری آبدانان از پای آن می‌گذرد، آثار بنای قلعه‌ای به چشم می‌خورد که به زبان کردی به نام «پشت قلا» و به زبان فارسی پشت قلعه خوانده می‌شود.
هوای آبدانان در فصل بهار بسیار مطبوع و دلپذیر است و به دلیل وجود رودخانه دویرج در کنار این قلعه تفرجگاهی بسیار دیدنی برای مسافران نوروزی خواهد بود.
مصالح به‌کار رفته در ساخت این قلعه به جای مانده از دوران ساسانیان قلوه سنگ، گچ و ساروج است.
این قلعه دارای بخش‌های متعددی از جمله باروی قلعه، برجک‌های دیده بانی و نگهبانی، ورودی قلعه اماکن مسکونی و شاهنشین، تونل و پلکان متعلقه بوده است.
با توجه به شیوه معماری، ساختار، نحوه استفاده از مصالح، اجرای طاق‌ها، مطالعه و بررسی سفال‌های سطحی منطقه و مقایسه بادگیر اماکن تاریخی حفاری شده، این اثر فرهنگی، تاریخی مربوط به دوران ساسانیان است.
بنای قلعه روستا پشت قلعه تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است که در سال 1380 به منظور اهمیت آن و انجام مطالعات باستان‌شناسی و حفاظت و مرمت آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
تپه‌ای که قلعه بر روی آن قرار گرفته، مشرف بر روستای پا قلعه است و زمین همواری که کل مساحت قلعه را تشکیل می‌دهد در حدود 4 متر است و تمام ساخت و ساز آن در قسمت جلو یا جنوبی آن است.
در قسمت‌های شمال و شرق قلعه که پرتگاه غیر قابل نفوذی است، هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته است، در قسمت غربی قلعه یک دیوار بلند به ارتفاع دو متر و عرض 5. 1 متر که یک دیوار حصار است ساخته شده است.
این قلعه در زمان ساسانیان ساخته شده است و رابط بین قلعه‌های نظامی هزاردر و قلعه هزارانی بوده است. به گفته شاهدان محلی یک تونل ارتباطی مخفی برای مواقع محاصره بین این قلعه و قلعه‌های هزاردر و هزارانی وجود داشته است تا در صورت نیاز بتوان از آن استفاده کرد.
گفته می‌شود که این تونل در زمان گذشته بر اثر خاکبرداری پیدا شده، اما به واسطه ترس ساکنان محلی از خطرهای احتمالی تونل دوباره پوشیده شده است.