روستای عرب رودبار

روستای عرب رودبار در بخش شیروان چرداول از شهرستان ایلام واقع در 44 هزارگزی جنوب چرداول و در کنار راه رودخانه سیمره است.
عرب رودبار ازمناطق حاصلخيز استان ايلام در زمينه كشاوزي است.مردم این منطقه به عربی وکوردی تکلم می کنند.علاقه و پشتكار مردم به فعاليت و كاركشاورزي زمينه توسعه زمين هاي كشاورزي را در اين منطقه دو چندان كرده است. به گفته مردم منطقه ، رونق كشاورزي در عرب رودبار مانع از مهاجرت روستائيان و بويژه جوانان به ساير مناطق كشور شده است.
در روستاي عرب رودبـار كه حدود 2 هزار نفر جمعيت دارد زنـان و مـردان پـا به پـاي هم به توليد محصولات كشاورزي مشغول هستند.
تمام زمينهاي كشاورزي اين منطقه كه حدود 600 هكتار است در همه فصول سال به زيركشت انواع محصولات كشاورزي مي رود .
وجود رودخـانه بزرگ سيمره ، اين منطقه را به يكي از بهترين مناطق استان در زمينه كشاورزي تبديل كرده است. ولی به علت آبگیری سد سیمره بعضی از روستاهای این شهرستان که در حوضه آبریز سد هستند به زیر آب خواهند رفت.
سـالانه حـدود 15 هزارتن انواع محصولات كشـاورزي شـامل بـرنج ، ذرت ، گنـدم ، جو ، انار ، خيار ، سيب زميني ، حبوبات و سبزيجات در اين منطقه كشت و توليد مي شود. 87 هکتار از باغ های این ‏شهرستان به کشت محصول انار اختصاص یافته است.‏محصول انار برداشت شده در این شهرستان بیشتر به نوع مـــلس  اختصاص دارد.‏
بقعه امام زاده عباس (ع) در آبادی رودبار عرب و 25 کیلومتری شهر لومار مرکز شهرستان سیروان واقع شده است.
 

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
این مناطق از یک نیروی توانمند و پرکار و تولید... ali ۱۳۹۵/۱۱/۶ ۱۱:۵۰

ali
این مناطق از یک نیروی توانمند و پرکار و تولید کننده انواعی از محصولات با کیفیت کشاورزی اعم از سیفیجات و میوه های گواگون هستند این در حالی است برای جابجایی زمین های کشاورزی به مناطق کوهپایه ای همان روستاها هم امکان اقدام وجود دارد ولی تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است گویا هیچ کس این طرح بسیار ساده و کم هزینه را به ذهنش هم خطور نکرده است نیاز است مسئولین شهرستان و استان کمی هم به این موضوع فکر کنند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۱/۶ ۱۱:۵۰