جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

سر درد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سر درد

Loading the player...

دانلود

همه ما سردرد را تجربه کرده ایم. گاهی اوقات علت آن را می دانیم و گاهی نیز نمی دانیم چرا دچار سردرد می شویم. وقتی عصبانی می شویم، در ترافیک می مانیم، برای مدتی مجبوریم در فضای شلوغ و پرصدا بنشینیم، وقتی چیزی را می شنویم که ناراحت مان می کند یا وقتی زیاد خسته می شویم، دچار سردرد هایی می شویم که اغلب با کمی آرامش فکری و استراحت یا خوردن مسکنی سردردمان برطرف می شود. خوشبختانه همه اینها از علت های گذرا و معمولی سردرد هستند و هیچ دلیل جسمی که مبنی بر مشکلی یا بیماری باشد، برای این حالات وجود ندارد اما گاهی برخی سردردها به دلیل وجود اشکالی در وضعیت سلامت ما ایجاد می شود که باید علت اصلی آن مشخص و درمان به موقع انجام شود. این هفته پرونده سلامت قصد دارد ما را با سردرد، انواع و روش های تسکینی آن آشنا کند...

تعریف

سردرد یکی از شایع ترین دردهایی است که از بزرگ و کوچک آن را تجربه می کنند. افراد ممکن است به دلیل ابتلا به سایر بیماری ها، برای مثال سرماخوردگی، زخم گلو، مشکلات سینوسی دچار سردرد بشوند. بعضی افراد هم ممکن است بدون هیچ بیماری زمینه ای دچار سردرد شوند که علت این درد باید حتما بررسی شود.

شاید بتوان گفت از هر ۱۰ نفر، یکی به صورت دوره ای هفته ای یک بار دچار سردرد می شود. از نظر جسمی سردردها به دلیل التهاب یا تورم عروق خونی سر ایجاد می شوند. عوامل عاطفی، استرس و تنش، اضطراب، نگرانی و خستگی می تواند سردرد را تشدید کند. سردرد گاهی نشان دهنده عفونت و علامت یک بیماری است. خیلی از افراد وقتی دچار سردرد می شوند، فکر می کنند که دچار میگرن هستند و به دنبال درمان اصلی سردرد نمی روند، غافل از اینکه شاید این سردرد خیلی راحت و بدون اینکه نیاز به درمان های خاصی داشته باشد، برطرف شود.

انواع سردرد

بیشترین انواع سردرد شامل سردردهایی هستند که خیلی جدی و نگران کننده نیستند. این سردردها اغلب بارها و بارها تکرار می شوند.

سردرد تنشی:

این نوع سردردها شایع ترین نوع سردرد است که اغلب به دلیل استرس و مشکلات عاطفی ایجاد می شوند. خیلی از ما در طول هفته دچار سردرد تنشی می شویم. این سردرد در قسمت جلوی سر، گیجگاه یا پشت سر و گردن احساس می شود. افراد به طور معمول در هر دو طرف سردرد دارند. این سردرد اغلب وقتی فرد مشغول فعالیت های روزانه اش است، قطع نمی شود و با تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه نیست. سردرد تنشی از ۳۰ دقیقه تا چند روز ممکن است طول بکشد. اگر فردی دچار سردرد تنشی مزمن باشد، ممکن است سردرد ۱۵ روز تا یک ماه ادامه داشته باشد. عوامل متعددی در سردرد تنشی نقش دارند. انقباض در عضلات گردن و سر و گاه تغییرات مواد شیمیایی مغز می تواند سبب سردرد تنشی شود.

سردرد خوشه ای:

سردرد خوشه ای عبارت است از سردرد شدیدی که به طور معمول درد در یک طرف سر، پشت سر یا اطراف چشم را شامل می شود. علت واقعی این سردرد مشخص نیست اما ممکن است اختلال عصبی ساعت بیولوژیک بدن، در بروز این سردرد دخالت داشته باشد.

سردرد میگرنی:

تقریبا یک سوم افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند، اولین بار در دوره نوجوانی سردرد را تجربه کرده اند. میگرن نوعی سردرد از نوع دردناک و ناتوان کننده است که اغلب با تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا و بو همراه است. این سردرد بیشتر در یک طرف سر اتفاق می افتد و گاهی به سمت دیگر سر کشیده می شود. میگرن به دلیل تغییر مواد شیمیایی و عروق خونی مغز ایجاد می شود.

سردرد میگرنی ۴ تا ۲۴ ساعت طول می کشد اما در بعضی از افراد حتی تا سه روز هم به طول می انجامد. اختلالات بینایی، ممکن است در بعضی از افراد قبل از شروع درد ایجاد شود. اما خوشبختانه می توان پیش از شروع از سردردهای میگرنی جلوگیری کرد. بعضی از غذاها، بعضی بوها و یا خستگی می تواند موجب شروع سردرد میگرنی شود.

برخی دلایل شایع سردرد

مصرف کافئین یا برخی داروها

عطسه یا سرفه کردن

کم آبی

مشکلات دهان و دندانی مانند روت کانال

خوردن یا نوشیدن غذا و آب سرد

استرس عاطفی

سیگار کشیدن یا قرارگیری در معرض دود سیگار یا منواکسیدکربن

مشکلات بینایی

تب

صعود به ارتفاعات

افزایش فشار خون

عفونت سینوس ها مانند سینوزیت یا آبسه

کشش یا گرفتگی عضلات گردن، قسمت بالایی پشت یا عضلات شانه

عفونت های سیستم تنفس فوقانی

این سردردها را جدی بگیرید

این سردردها نادر هستند اما ممکن است گاهی سردردها علامت یک بیماری جدی باشند. این سردردها گاهی با تهوع، استفراغ، گیجی و تغییرات بینایی همراه هستند.

صدمات به سر

صدمه به مغز

شکستگی جمجمه

سکته

خون ریزی های مغزی

تومورهای مغزی که سبب تورم مغز می شوند

عفونت مغزی

پارگی عروق به همراه خونریزی در اطراف مغز

که همه اینها می توانند سبب سردردهایی شوند که باید جدی گرفته شود.