جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

سفید پوش شدن ایلام و رسم زیبای پختن "ترخینه و شله ماش" - نمایش محتوای خبر

 

 

سفید پوش شدن ایلام و رسم زیبای پختن "ترخینه و شله ماش"

کبیرکوه، قلاقیران، مانشت، بانکول آمدن برف را جشن گرفته و سوغاتش را در آغوش نگه می‌دارند تا در وجودشان نفوذ کرده و جان تشنه‌شان را مدت‌ها سیراب مهربانی‌های این فصل دوست داشتنی کنند.

سفید پوش شدن ایلام و رسم زیبای پختن
 
زمستان پیراهن سپیدش را پوشید و از سفر یک‌ساله اش بازگشت، همه شادمان به سویش دوانند و خوش آمد گویان استقبالی گرم را به سرمای مادرزادی‌اش هدیه می‌کنند.
 
برف، سوغات شادی بخش این مسافر سال به سال است که همه را خوش می‌آید. امروز زمین، مغرور از رو سفید شدن است و خیابان‌ها که رودخانه‌های کوچک به رویشان راه می‌افتد و عابران چتر به دست، خیره در سفیدی برف که دانه دانه می‌رقصند و از عرش بی‌رنگ آسمان به فرش رنگارنگ زمین می‌نشینند، سردی زمستان را ناجوانمردانه نمی‌دانند و ترانه " گنجشکک اشی‌مشی " می‌خوانند.
 
کبیرکوه، قلاقیران، مانشت، بانکول هم آمدنش را جشن گرفته و سوغاتش را در آغوش نگه می‌دارند تا در وجودشان نفوذ کرده و جان تشنه‌شان را مدت‌ها سیراب مهربانی‌های این فصل دوست داشتنی کنند.
 
امروز  استان ایلام و به ویژه مناطق شمالی این سامان، میزبان بارش هدیه‌های خداوندی است که همواره سبب شکرگزاری مردمان این دیار و شادمانی دل‌های پیر و جوان می‌شود. کسی را طاقت ماندن در خانه نیست و همه به دور از غوطه‌ور شدن در فضای مجازی و خیره شدن به جعبه جادویی تلویزیون، به دامن پر از سپیدی زمین رهسپار و با چهره گشاده و زیبا شدن با لبخند، همپای کودکان آدم برفی خلق می‌کنند.
 
اما همه چیز در این روز سرد و سپید ساختن آدم برفی و سر خوردن بر روی برف نیست، تهیه و پخت غذاهای محلی متناسب به این چنین روزی در استان ایلام نیز دستور کار زنان خانواده است. از جمله این غذاها که در فصل زمستان زینت بخش سفره‌هاست می‌توان به «ترخینه» و «شله» اشاره کرد که  از قدیم تاکنون در نقاط مختلف این استان رواج دارند.
 
«ترخینه» که معمولاً در فصل سرما پخت می‌شود تقریباً از یک ماه قبل از شروع فصل سرد ماده آن آماده می‌شود تا در هنگام پخت، مدت زمان کمی را صرف کند تا آماده شود. به این طریق که چند دانه خشک شده از ترخینُه را داخل ماش پخته شده و پوست کنده شده به همراه آب جوش به مدت 20 دقیقه جوشانده و سپس پیاز داغ کرده و میل می‌کنند البته بنا به ذائقه افراد می‌توان بدون ماش هم آن را پخت کرد.
 
ترخینه با توجه به مواد متشکله آن حاوی ارزش غذایی بسیار بوده و غذای مناسب جهت سرما خودگی است. 
 
از دیگر غذهای محلی استان ایلام که در فصل زمستان استفاده می‌شود «شله» است که خود انواع مختلفی دارد. معروفترین نوع شله به «شِلَه اَمیری» معروف است. این غذا نیز معمولاً در فصل سرما استفاده می‌شود و به جهت طعم گرم آن در رفع سرماخوردگی مناسب است.
 
طرز تهیه آن به این صورت است که ابتدا ماش را در آب جوش پخته و پوسته آن را که معمولاً به هنگام پخت جدا می‌شود درآورده و با مقداری برنج محلی پخته، برخی برخی بنا به ذائقه چند دانه پیاز ریز پوست کنده را بدون اینکه خرد کنند داخل آن ریخته و می‌پزند و سپس با مقداری روغن، نمک و فلفل و پیاز داغ کرده و میل می‌کنند.
 
منبع : خبرگزاری تسنیم -ایلام

گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...