سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سنت قدیمی تکیه گردی زنان ایلامی در عصر تاسوعا - نمایش محتوای خبر

 

 

سنت قدیمی تکیه گردی زنان ایلامی در عصر تاسوعا

همه ساله و همزمان با فرا رسیدن تاسوعای حسینی و اوج گر فتن شور و شعور حسینی در جای جای ایلام می توان آداب و رسوم مختلف را در سوگ و عزای سید و سالار شهیدان مشاهده کرد.

سنت قدیمی تکیه گردی زنان ایلامی در عصر تاسوعا

یکی از سنن قدیمی و پای این دیار سنت زیبای تکیه گردی زنان در عصر روز تاسوعا است، در این آییم بانوان ایلامی از عصر تا شامگاه تاسوعا اقدام به حضور در تکایا، مساجد و حسینیه های مختلف سطح شهر می کنند.
یکی از سنت های این آیین، روشن کردن شمع در هر حسینیه و مسجد است که زنان در بیرون با داخل حیاط این اماکن مقدسه و در محل های تعیین شده به نیت شهدای دشت کربلا و با هدف رسیدن به مراد و آرزوی خود شمع روشن می کنند.
یکی دیگر از برنامه های این روز اینکه بانوان بویژه زنان کهنسال به نشانه عزادار بودن بر سر یا پیشانی و برخی روی شانه های خود گل می مالند (این گل معمولا از قبل و توسط خادمان در بیرون مسجد، تکیه و با حسینیه تهیه می شود).
از دیگر رسوم ابن روز تهیه و توزیع نذری های سنتی چون شله زرد، آش رشته، چای، خرما، شیرینی کاک، شربت، نان و سبزی است که در معابر منتهی به مساجد، تکایا و حسینیه ها و یا در داخل این اماکن توسط مردم عزادار توزیع می شود.
در این روز تکایای سید محمد موسوی و حضرت ابوالفضل(ع) واقع در محله خیام و شهدا از شلوغ و پر ترددترین اماکنی است که زنان عزادار و دلسوخته اباعبدالله(ع) و شهدای کربلا به آنجا مراجعه می کنند.
آیین تکیه گردی در عصر تا شامگاه تاسوعا یکی از مهمترین رسومی است که نسل به نسل توسط زنان ایلام منتقل شده و همچنان زنده و ماندگار است و همه ساله در روز نهم محرم به برگزاری هرچه باشکوه تر آن اهتمام دارند.


گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...