شرهانی

 شرهاني در اوج ارتفاعات كوههاي سرخ یا ( جبل الحمرين) واقع شده است . جبل الحمرين رشته ارتفاعاتي است كه از شهرستان  مهران در استان ایلام بصورت نواري طبيعي موازي با مرز ايران و عراق بوجود آمده و دقيقا تا منطقه شرهاني امتداد دارند. از شرهاني به سمت فكه ارتفاعات سهل العبور شده تا حدي كه در فكه منطقه بصورت دشت وسيع در مي آيد .
شرهاني سرزمين عمليات هاي مهم رزمندگان اسلام بخصوص عمليات محرم است . عملیات محرم در تاریخ ۸ دی ‌ماه ۱۳۶۱ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز «یا زینب (س)» در این منطقه انجام گرفت، همچنین بر اثرحمله ی  ارتش عراق در عملیات ۲۱ تیرماه ۱۳۶۷ در این منطقه تعدادی از عزیزان ارتش جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیده و عده‌ای مفقود شدند/ در مرحله سوم عمليات محرم که 15 روز به طول انجاميده است منطقه شرهاني حدود 10 بار دست به دست شده است . عمده شهداي مفقود الاثر مربوط به اين عمليات است . یادمان شرهانی در واقع مقر گروه تفحص لشگر ۱۴ امام حسین (ع) اصفهان بود که در این منطقه و محدوده فکه شمالی و زبیدات عراق به تفحص شهدا می ‌پرداختند و شهدای تفحص شده را در معراج شهدای آن نگهداری کرده و سپس به معراج شهدای اهواز منتقل می‌کردند. در سال ۱۳۸۸ پیکر مطهر یک شهید گمنام در این محل به خاک سپرده شد که امروز زیارتگاه زائران و کاروان ‌های بازدید کننده از این منطقه است.
از ويژگيهاي طبيعي منطقه ی  شرهاني وجود گلهاي شقايق در فصل بهار است/ در شرهاني حدود 5 ماه از سال هوا بسيار معتدل و بهاري و ساير ايام هوا گرم و سوزان است .
از نظر ويژگي‌هاي مصنوعي در محل يادمان ، اقدامات زيادي از جمله برپايي پرچم كه به اعتقاد عراقي‌ها (عشايري شيعه عراق ) سرزمين پرچم‌ها نامگذاري شده است همچنين وجود تعداد 10 دستگاه تانك و نفر بر به جا مانده از دوران جنگ تحميلي و تعدادي ادوات ديگر و خاكريز دو جداره/ زيبايي خاصي به اين منطقه داده است .