جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

شهرستان ملکشاهی - نمایش محتوایی ایلام شناسی

 

 

شهرستان ملکشاهی

شهرستان ملکشاهی (کردی:ملک شای) جمله تاریخی که یکی از فرماندهان صدام حسین به صدام گفته بود که مهران را اشغال کردم اما ملکشاهی بخاطر شیرمردانش نمیشود تصرف کرد!!! این نشان شهامت و رشادت نامی مردم ملکشاهی است . ملکشاهی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر ارکواز می‌باشد. مردم این شهرستان  به گویش کردی ایلامی و لهجه ملکشاهی سخن می‌گویند. در بسیاری از واژه‌های رایج در این زبان می‌توان واژه‌های گویش پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی را مشاهده نمود.
همان‌طور که از نام ایل ملکشاهی میاید ، این ایل نام خود را از سلطان ملکشاه سلجوقی گرفته است. امیر ملکشاه شخصی از نبایر سلطان ملکشاه جمع کثیری بر سر رایت خود جمع نموده سی و دو قلعه و شانزده ناحیه که بالفعل در تصرف حکام چمشگزک بود تسخیر نمود (از قلعه کماخ در دیاربکر ترکیه تا قلعه سلجوق درشهرستان ملکشاهی استان ایلام) و عشیرت ایشان را به نام جد آنها سلطان ملکشاه، ایل ملکشاهی خواندند.
مکان های دیدنی شهرستان ملکشاهی
قلعه جوق (قلعه سلجوق)
پنجه علی
کوشک قِیَنقَر
مشرف بر دره‌ای صعب العبور در سینه کوه پشمین یک چهار اتاقی وجود دارد که به آن کوشک قینفر می‌گویند. چون آثار آن هنوز موجود است، به خوبی نمایانگر یک آتشکده از دوره ساسانیان است.
بقعه سید محمد ابوچماقین (پیرکُتَک)
نقش‌برجسته گل گل ملکشاهی