جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

صنعتگر ملکشاهی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

صنعتگر ملکشاهی

Loading the player...

دانلود

بسیاری از مردم شهرستان ملکشاهی از گذشته های دور با سرانگشتان هنرمند خود به تولید صنایع دستی مشغول بوده و علاوه بر تولیدات منحصر به فرد هنری، از این راه امرار معاش می کرده اند.
استقبال هموطنان از صنایع دستی و خرید صنایع دستی نشان دهنده هنرمندی صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی این شهرستان و زیبایی و ظرافت تولیدات آنهاست ، «چاقوسازی»  و ساخت داس از این آثار است که از هنرهای بومی و قدیمی شهرستان ملکشاهی در استان ایلام به شمار می رود و قدمتی دیرینه دارد .
سابقه صنعت چاقو سازی و ساخت داس در ملکشاهی به زمانهایی برمی گردد که داشتن سلاح سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می رفت باورود سلاح گرم بتدریج حمل و استفاده از سلاح سرد منسوخ شد و صنعت شمشیر سازی نیز رو به افول رفت و در حد چاقو سازی و ساخت اشیاء برنده مورد نیاز روزمره زندگی به حیات خود ادامه داد.
هم اکنون صنعت چاقوسازی و ساخت داس در شهرستان ملکشاهی رونق دارد و بسیاری از جوانان در کنار پیشکسوتان به این صنعت روی آورده اند و علاوه بر رونق بخشیدن به این صنعت از همین طریق امرار معاش می کنند .
صنعت چاقوسازی  و داس در شهرستان ملکشاهی ظرفیت تبدیل شده به یک قطب در غرب کشور دارد ، اما این صنعت همچنان تشنه توجه مسئولین برای سرمایه گذاری و توسعه است . فعاالان صنعت چاقوسازی در ملکشاهی دارای مهارت و تخصص بالایی می باشند و اگر به این صنعت در شهرستان ملکشاهی توجه شود به قطب صنعتی غرب کشور تبدیل خواهد شد که هم براشتغال زایی این منطقه تاثیرخواهد داشت و هم باعث تولید و رونق فراوان این صنعت خواهد شد .