سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

طاق شیرین و فرهاد در ایوان میزبان گردشگران نوروزی است - نمایش محتوای خبر

 

 

طاق شیرین و فرهاد در ایوان میزبان گردشگران نوروزی است

منطقه تاریخی طاق شیرین و فرهاد در شهرستان ایوان با داشتن آب و هوای متنوع که معروف به سرزمین چهار فصل است این روزها پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران نوروزی است.

طاق شیرین و فرهاد در ایوان میزبان گردشگران نوروزی است
 شهرستان ایوان در شمال استان ایلام قرار دارد و مرکز آن شهر ایوان است، این شهرستان از شمال به استان کرمانشاه از خاور به شهرستان چرداول و از باختر به کشور عراق محدود است.
شهرستان ایوان با داشتن جاذبه های متنوع گردشگری به عنوان نگین سبز استان ایلام شناخته می شود، سال هاست که شهرستان ایوان میزبان بنایی تاریخی از دوران ساسانیان بوده که در واقع نماد فداکاری و آرامش خواهی فرهاد برای شیرین لقب گرفته است.
مردم این دیار، منطقه قرارگیری طاق شیرین و فرهاد را با همین نام می شناسند؛ یعنی کوشک(تنگه کوشک) یا طاق شیرین و فرهاد که طبق روایات شفاهی آنها بنای طاق در موقع گذر شیرین و فرهاد از این منطقه جهت استراحت بنا شده است.
طبق نقل و قول های قدیم، فرهاد در کمتر از نیم روز برای آسایش شیرین این بنای تاریخی را ساخته است، به همین دلیل اکثر مردم محل بخصوص ریش سفیدان این بنا را با نام طاق شیرین می خوانند.
در واقع این اثر تاریخی به جا مانده از دوران ساسانیان؛ نماد عشق و دلدادگی و راوی فرهنگ و تمدن دیرین شهرستان ایوان است، این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.
هر ساله در فصول مختلف سال بویژه ایام نوروز هزاران دوستدار طبیعت و مسافران و گردشگران نوروزی با برپایی چادرهای رنگارنگ در تعطیلات نوروزی این منطقه را به عنوان مامن آرامش روح و جسم خود انتخاب می کنند. 
علاوه بر طاق شیرین و فرهاد شهرستان ایوان مناطق بکر، دیدنی و تاریخی بسیاری زیادی دارد، جاذبه های گردشگری که در این فصل با فرشی از علفزارها و گلهای بهاری و جنگل های بلوط آراسته شده است چشم هر گردشگری را به سوی خود فرا می خواند.
آتشکده سیاهگل، قبرستان هلوچ، کوه ها، غار طلسم، غار انفجاری ایوان، رودخانه کنگیر، منطقه دوبیران، دره کوریس، دره دانوک، چشمه ها، چشمه سفید(چینی چرمگ)، جوب شهر (خرابه های شهر اریوخان) از جمله مناطق گردشگری شهرستان ایوان است. 
پارک جنگلی سراب، منطقه توریستی خوران، آبشار پلیه، منطقه دانوک، منطقه پلنگ کنام و امامزاده سید عبداله و امامزاده حاجی حاضر از دیگر مناطق و آثار دیدنی و بکر شهرستان ایوان است.
شهرستان ایوان غرب با 55 هزار نفر جمعیت در فاصله 35 کیلومتری شمال ایلام واقع است.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان