رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

عاشورائیان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عاشورائیان

تهیه کننده : مالک عزیزی
تصویربردار : جلیل محمدی ، بهزاد آزادی پور ، علی عزیزی
صدابردار : عباس کوچی نیا ، اسماعیل حیدری
تدوینگر و گرافیست : حسن رحیمی ، محمد رضایی
مجری : داریوش همتی
منشی صحنه : مجتبی احمدی
طراح دکور : محمد رضایی
نورپرداز : بهزاد آزادی پور
کارگردان : ناصر چراغی
کارگردان هنری : مالک عزیزی
کارگر حرفه ای : محمدباقر شعاعی

برنامه« عاشورائیان » ویژه دهه ی اول محرم در شبکه ی استانی سیمای مرکز ایلام تهیه و تولید می شود.
به گزارش سایت اینترنتی مرکزايلام ؛ ويژه برنامه عاشورائیان در دهه اول محرم هر شب از ساعت 20:00 بصورت زنده از سيماي ايلام پخش می شود.
این ويژه برنامه به صورت زنده به بررسي فرهنگ سوگواري و عزاداری مردم استان در ماه محرم مي پردازد و با آيتم هايي متنوعي نظيرحديث عاشورايي ، پیرغلامان حسینی ، شعر عاشورایی ، عكس و فيلم هاي عاشورايي ،گزارش از آداب و رسوم شهرستانها در ماه محرم ، محرم و دفاع مقدس ، گزارش هیاتهای عزاداري در مناطق مختلف ايلام ،  بحث کارشناسی متناسب باموضوع برنامه و ... همراه مي باشد.
آیتم عاشورائیان به مسئله دفاع مقدس و پیوند آن با مقوله  محرم و عاشورا می باشد و شامل سوژ هایی است که رابطه معنا دار و نزدیکتری با محرم و عاشورا دارند. مثلا نبرد جمعی از رزمندگان شهرستان ایوان در سارات سوماردر شب عاشورای سال 59 در برابر رژیم بعث عراق که منجر به شهادت جمعی از بهترین فرزندان این استان گردید. یا عملیات محرم که به عنوان یکی از شاخصترین عملیاتهای تاریخ دفاع مقدس در ایام محرم انجام گرفت و نیز پرداختن به شهدایی که سر خود را تقدیم کرده ا ند و نیز شهدایی که نکته ای قابل توجه در شهادت و یا تفحص آنها وجود دارد.
در آیتم هیات ، به فعالیت آن مجموعه هایی که در امور دینی و مذهبی نمود عینی و ملموس تری داشته باشند و به نوعی نقطه پرگار و نقطه ثقل شهرستان ، منطقه یا محله خود محسوب می شوند.پرداخته می شود.
از آنجائیکه شعر و ادبیات در بازگویی و انتقال مفاهیم واقعه عاشورا نقشی تاثیرگذار و بی بدیل ایفاء می کند در نظر دارد از این ظرفیت در قالب شعر یا دکلمه و متون ادبی در برنامه استفاده نماید.
این برنامه قصد دارد به موضوعاتی پیرامون مباحث قیام امام حسین ( ع) و مسائل مربوط به محرم ، عبرتهای عاشورا و ... به شکل کارشناسی پرداخته شود.
 

سال تولید: 1396