عقیق سنگ

بنا بر روایات، نخستین کوهی که به یگانگی خدای متعال و پیامبری رسول اکرم (ص) و ولایت امیر المومنین (ع) اقرار کرده و شهادت داده است که شیعیان جایگاه شان در بهشت است؛ کوه عقیق بوده است
عقیق سنگی بسیار پربرکت و سرشار از خواص می باشد که در روایات زیادی بر اهمیت آن تاکید شده است. در گذشته بسیاری از ائمه معصومین و پیامبران از این سنگ به عنوان نگین انگشتر استفاده نموده و بر خواص و اهمیت آن در گشایش روزی و دفع بلایا تاکید می نمودند. در این میان عقیق یمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
. نوع مرغوب  عقیق به رنگ سرخ یا آلبالویی است، یک نوع آن معروف به عقیق یمنی یا یمانی است، که از این نوع عقیق بیشتر  در نگین انگشتر  استفاده می کنند/واژه عقیق از نام متشابه عبری به معنی موی نوزاد گرفته شده، چون کودک دارای موی زرد عقیقی رنگ است.این کانی یا گوهر یکی از گونه های در کوهیست که گاهی دارای توده پیازی سان (یا تودرتو) با دوایر نسبتا متحد المرکز است.
انواع عقیق:
انواع عقیق عبارتند از.جگری.سفیدگل سرخی.زرد.آبی.سیاه.ابلق و دو رنگ
عقیق در روایات:
ابن شهر آشوب نقل می کند که: روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد و گفت ((یا رسول الله! پروردگارم بر تو سلام و درود می فرستد و می فرماید انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.)) پیامبر (ص) پیام جبرئیل را به امیر مومنان علی (ع) رسانیدند. حضرت علی (ع) عرضه داشت: ((یا رسول الله عقیق چیست؟)) رسول خدا (ص) فرمود ((عقیق کوهی در کشور یمن است)).
  ازعلامه مجلسی در کتاب حلیه المتقین آمده است : از حضرت امیر المومنین (ع) منقول است که نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشند به چهل درجه زیادتی دارد.
سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مومنان (ع) فرمود ((یا علی، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی!)). حضرت عرضه داشت: ((یا رسول الله، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟)) پیامبر (ص) فرمودند : ((آن ها جبرئیل و میکائیل اند)). باز حضرت پرسیدند: ((چه انگشتری در دست کنم؟)). پیامبر (ص) فرموند : ((عقیق قرمز،سپس پیامبر فرمودند پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت)).
رسول خدا (ص) به امیرالمومنین(ع) امر فرموده است که از این سنگ انگشتری در دست کند، نیز فرموده است که:
- هر کس عقیق در دست کند با اقرار به شهادتین از دنیا خواهد رفت.
- عقیق در دست کنید که برای صاحبش خیر و برکت به همراه می آورد.
- عقیق در دست کنید که از هر گونه بلایی در امان باشید.
- عقیق کوهی است که آب کوثر از فراز آن بر خانه ائمه (ع) جاری می گردد.
عقیق سرخ به رسول خدا (ص) منسوب است ؛ عقیق زرد به حضرت زهرا (س) و عقیق سفید به امیرالمومنین (ع) .
از این رو استفاده از سنگ عقیق در انگشتری دست راست یک سنت موکد اسلامی محسوب می شود.
از سوی دیگر، حکما واطبا خواص بسیاری برای عقیق نقل کرده اند که تسکین درد ، تسهیل در وضع حمل زنان باردار ، برکت در کار ورسیدن به موفقیت تجاری از آن جمله است.