جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

عمارت والی کهره شیروان چرداول - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عمارت والی کهره شیروان چرداول

Loading the player...

دانلود

این بنا متعلق به عبدالحسین خان پور ابوقداره،آخرین والی پشتکوه می باشد. در سردر ورودی بنا  کتیبه ای وجود دارد که تاریخ ساخت بنا را سال 1326(احتمالا هجری قمری)ذکر کرده است . این دو بنا از آجر ساخته شده اند و دارای سقف چوبی میباشد و پشت بام آنها با کاهگل پوشیده شده است .کرسی بنای خان والی از سنگ های تراشیده ساخته شده ولی کرسی بنای دیگر که متعلق به خانواده او می باشد از آ جر ساخته شده است . در ایوان ورودی عمارت والی چهار ستون وجود دارد . این ستون ها دارای سرستون
میباشند . هر یک از این سرستون ها از چهار سر انسان(زن) یا چهار سر گاو تشکیل شده که بصورت یک در میان قار گرفته اند.
بناهای تاریخی عمارت والی کهره که در بین مردم محلی به نام قلعه «عبدالحسین خان ابوقداره» خوانده می‌شود متعلق به اواخر دوره قاجار و معماری دوره معاصر است .
این مجموعه بناها ، شامل دو بنای زیباست که دولت‌سرا و محل حکمرانی و والی‌گری علیرضاخان ابوقداره ملقب و معروف به شهاب الدوله ، فرزند حسینقلی خان والی پشتکوه ، و عبدالحسین خان ابوقداره آخرین والی محلی منطقه هلیلان و مناطق تابعۀ آن  بوده است .
بنای شمالی دارای معماری ساده‌تر اما قدمت بیشتر است نمای بنای بانوسرا و نمای جنوبی عمارت حاکم‌نشین  و سنگ‌کاری عمارت زیبایی خاصی به این مجموعه داده است.
عمارت والی نشین دارای 4 عدد ستون بر روی ایوان بیرونی با نقش‌های گچ‌بری انسانی ، حیوانی و گیاهی بر روی سرستون‌هاست و دو عدد گچ‌بری طاووس که رنگ‌آمیزی شده و در ایوان بیرونی به‌صورت قرینه  بر سردر ورودی اتاق‌های شرقی و غربی نصب‌شده‌اند زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است