حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۱ تیر ۱۳۹۷

عید نوروز و داغ شدن بساط خانه تکانی در ایلام - نمایش محتوای خبر

 

 

عید نوروز و داغ شدن بساط خانه تکانی در ایلام

به روزهای پایانی سال که نزدیک می شویم (معمولا یک ماه قبل از شروع سال جدید) بحث خانه تکانی و نو نوار شدن در شهرها و روستاها داغ می شود و همه فضای محله ها و بازار را فرا می گیرد.

عید نوروز و داغ شدن بساط خانه تکانی در ایلام
 
منبع : ایرنا - ایلام
 
همه ساله در ایام خانه تکانی اهل خانه بویژه زنان آستین همت بالا می زنند و با تمام وجود مشغول شست شو و رفت و روب خانه می شوند.
سال های خیلی پیش که خانه ها حیاط داشت و خبری از آپارتمان های قوطی کبریتی و چند طبقه ای با ترانس های کوچک و قفسی امروزی نبود هر خانواده ای با یاری و کمک هم فرش ها، موکت ها، پتوها، پرده ها و ملحفه ها را داخل حیاط می شست و با کمک همسایه ها و دوستان تابلویی زیبا از هر آنچه داشت در حیاط و پشت بام خانه می آویخت.
اما به گذر زمان، توسعه فناوری ها، شهرنشینی و مشغله های زیاد و آپارتمانی شدن خانه ها و حذف حیاط و ظهور یک به یک شرکت های فرش شویی و قالیشویی پس از کمی کشمکش ذهنی بسیاری ها به این نتیجه رسیدند که فرش ها را به فرش شویی بدهند.
امروزه روزگار شروع خانه تکانی ها با زنگ زدن به فرش شویی شروع می شود و آن وقت است که خانم خانه آستین همت بالا می زند و یک به یک اتاق ها و آشپزخانه و در و پنجره و ... را رفت و روب می کند.
وقتی همه جا تمیز و مرتب می شود و گرد و غبار یک ساله از همه وسایل زدوده شده و همه چیز مهیای سال جدید و پذیرایی از مهمانان می شود، حال و هوای دل ها هم بهاری و تازه می شود.
در گیر و دار فرش شویی معمولا بسیاری از شهروندان با مشکلاتی مواجه می شوند که برای اطلاع از وضعیت قیمت ها و نحوه اعتراض با رئیس اتحادیه فرش و موکت استان ایلام که ناظر بر اعمال قالیشویی های نیز هست به گفت و گو نشستیم.
رئیس اتحادیه فرش و موکت استان ایلام از استقبال عمومی مردم با توجه به وضعیت شهرنشینی برای واگذاری شستشوی فرش ها و موکت ها به شرکت های خدمات رسان خبر داد.
دبیر فیض الهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس نرخ مصوب که از ابتدای سال جاری با هماهنگی اتحادیه، اتاق اصناف و معاون بازرگانی داخلی صنعت و معدن و نماینده استانداری تایید شده نرخ شتشوی هر متر فرش 12 متری 156 هزار ریال و موکت معمولی هفت هزار ریال و پالاز موکت 10 هزار ریال تعیین شده است.
وی در خصوص شستشوی فرش های 6 و 9 متری نیز گفت: نرخ مصوب برای شتشوی همه فرش ها از قرار هر متر مربع 13 هزار ریال است ولی برای شتشوی فرش های دستباف و ابریشم معمولا با توجه به حساسیتی که دارند کمی بیشتر از این مبلغ باید پرداخته شود.
وی افزود: نرخ کرایه حمل و نقل توافقی است ولی با توجه به اینکه بسیاری ها اکنون در آپارتمان زندگی می کنند و افراد مجبورند طبقه های متعدد فرش ها را حمل کنند به همین دلیل نرخ های کرایه ها افزایش می یابد.
فیض الهی ادامه داد: اکنون حدود 30 فرش شویی دارای مجوز و قابل اعتماد در سطح شهر ایلام فعالیت می کنند اما در این بین شاید یکی دو واحد هم باشند که مکان خود را جمع کرده اند و به صورت دلالی فرش های مردم را جمع آوری کرده و به قالیشویی های دیگر می دهند.
وی از شهروندان خواست برای اینکه مشکلی به وجود نیاید فرش های خود را تنها به شرکت هایی که دارای مکان مناسب هستند، بسپارند زیرا اماکن دارای پروانه کسب در صورت بروز هر گونه مشکل یا ایجاد خسارت به فرش، قابل دسترس بوده و از طریق اتحادیه می توانند شکایات خود را مطرح و پیگیری کنند.
فیض الهی از شهروندان خواست حتما هنگام تحویل فرش از آدرس مکانی فرش شویی مطمئن شوند و با خیال آسوده و با توجه به اینکه این واحدها زیر نظر اتحادیه فعالیت می کنند، فرش خود را به آنها بسپارند.
وی افزود: همگی فرش ها با دستگاه شستشو می شوند و اگر کسی در تحویل فرش متوجه پارگی یا عدم تمیزی کامل فرش شود می تواند با شکایت از فرششویی مورد نظر به اتحادیه پیگیر مشکل خود شود.
وی ابراز امیدواری کرد که با اعتماد و رضایت کامل هم شهروندان و هم واحدهای قالیشویی در ایام سال کام همدیگر را شیرین کنند و خاطره دل انگیزی در انتهای سال و ابتدای سال جدید به یادگار بگذارند.
 

گزارش تصویری

برند پایین
تنگه کافرین
امامزاده سید صلاح الدین
کالای ایرانی
فست فودها و تهدید سلامت افراد
یادواره آزادسازی میمک
اجرای 5 هزار ویژه برنامه در...
تلاش و تولید