جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

فرش دستباف ایلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

فرش دستباف ایلام

صنايع دستي قرن هاي متمادي است که براي گروه هاي کثيري از مردم ايران زمين ، کار، شغل و درآمد ايجاد کرده و نه تنها در زندگي اقتصادي و اجتماعي بلکه در حيات فرهنگي آنان نيز جايگاه شايسته و والايي داشته است. خطه هنر پرور ايلام که قدمتي به بلنداي تاريخ کهن ايران و سابقه اي درخشان در فرهنگ ، هنر و تمدن جهان دارد ، از ديرباز تاکنون از مراکز مهم توليد صنايع دستي بوده است. رشته هاي سنتي و اصيل صنايع دستي در استان ايلام شامل : فرش دستبافت ، فرش نقش برجسته ، گليم ساده و نقش برجسته ، جاجيم بافي ، نمدمالي ، حصير بافي ، احرامي بافي ، چاقوسازي ، صنايع تلفيقي و تکميلي ، گيوه ، چيغ (چيت) ، معرق روي چوب ، بافت سياه چادر است که از در اين استان رواج داشته است. از گذشته دور تا به امروز صنعتگران سخت کوش و با ذوق ايلامي کوشيده اند تا با توليد زيراندازهايي نظير قالي ، گليم ساده و نقش برجسته و دست بافته هايي ديگر انديشه ها و افکار ، ذوق و خلاقيت و در نهايت ايمان خود به خالق هستي و اعتقاد خويشتن به فرهنگ بومي را در قالب محصولي که در عين زيبايي واجد ارزشهاي کاربردي و مصرفي هست، بيان دارند.
قالي و گليم به سبب قدمت تاريخي و سنخيت با نوع زندگي زيستي مردم همواره از ارزش والايي برخوردار بوده‌اند و از اين رهگذر انسان ايراني به بافت زيراندازهايي چون قالي و گليم دست زده است که ضمن آنکه نشستن بر روي زمين سخت را به دليل نرمي مطبوع مي‌کند  با نقش و نگار و رنگ‌آميزي خود، چشم خسته شده از ديدار مناظر خشک بيابان‌ها و کوه‌ها را نيز نوازش مي‌دهد. از جمله بهترين و با کيفيت ترين اين نوع زير اندازه ها مي توان به فرش دستبافت و گليم نقش برجسته ايلام که تلفيقي از گليم ساده و گره قالي در متن آن است، اشاره کرد. بافت قالي و گليم دستبافت گرچه با تاريخ و زندگي عشيره‌اي و سنتي اين استان عجين و بهمراه پرورش دام راهي براي تأمين معيشت زندگي مردم منطقه بوده است اما بصورت سازماندهي شده زمينه رشد و بافت قالي دستبافت از سال 1360 و گليم نقش برجسته از سال 1366 با تلاش و مساعدت مسوولان و سعي و همت بافندگان ، در اين منطقه فراهم شده است.
در سالهاي اخير خصوصاً از ده سال گذشته گرايش به اين صنعت سنتي و هنري به شدت افزايش يافته است. با توجه به اينکه خوشه داراي پتانسيل صادرات مي باشد ، علاوه بر افزايش تمايل خريد در داخل کشور ، روند صادرات اينگونه محصولات براي 5 سال آينده در حال رشد پيش بيني مي شود و در صورت وجود کنسرسيوم بازرگاني و  BDS بازاريابي امکان دسترسي و کسب سهم بيشتري از بازار جهاني امکان پذير خواهد بود. طبيعي است کسب سهم بيشتري از بازار باعث رونق کسب و کار ، فروش بيشتر و در نتيجه گرايش بيشتر فعالان اقتصادي به اين بخش و نهايتاً منجر به اشتغال بيشتري خواهد شد.
مواد اوليه اصلي(پشم ، ابريشم و کرک) و مواد فرعي (نخ پنبه اي ، رنگ دانه ها و...) از منطقه  تأمين و روند دسترسي به مواد اوليه و نهاده ها طي 10- 5 سال گذشته افزايشي بوده است. منابع تأمين تجهيزات و ماشين آلات نيز 80 درصد از منطقه و 20 درصد مابقي هم از ساير استان ها مي باشد. بيش از 60 درصد از واحدها از امکانات آب ، برق و تلفن برخوردارند. بدليل نوع توليد خوشه که سنتي است ، واحدهاي خوشه در شهرک هاي صنعتي مستقر نيستند.