فضیلت صدقه

روزی حضرت علی (ع) و پیامبر (ص) در محلی میگذشتن که دیدگان مبارکشان به یک فقیری افتاد که در کنار دیوار خرابه ای نشسته بود و توجه نبی خدا (ص) به خود جلب کرد و هردو نزد وی رفتند و پیامبر (ص) از آنچه که همراه داشت به او داد مرد فقیر دست خود را بالا برد و برای ایشان دعا کرد هنگامی که از او دور شدند پیامبر (ص) رو به علی (ع) نمود و فرمود : یا علی (ع) آیا میدانی صدقه از دست های مومن خارج نمی شود ؟! مگر اینکه شیطان از طریق هفتاد بهانه مختلف او را  وسوسه میکند تا صدقه ندهد...
يکي از مستحبات ارزشمند، صدقه است. در فضيلت صدقه همين بس که: «جامع فضايل دنيويه و اخرويه است. از ساعت اولِ دادن آن، با انسان همراه است و دفع بليات مي‏کند تا آخر امر در قيامت و ساير مراحل که انسان را به بهشت و جوار حق برساند».
آثار شگفت و مهم اين کردار ارزشمند چنان است که مؤمن خردمند، با هيچ بهانه‏ اي از آن غفلت نمي ‏کند، حتي به بهانه فقر و ناداري. چنين است که پروردگار ما دستور داده است:
وَ مَنْ قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنْفِقْ مِمّا أتاهُ اللّهُ لا يُکَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاّ ما اَتاها سَيَجْعَلُ اللّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا. (طلاق: 7)
هر کس که روزي او تنگ باشد، بايد از همان اندازه هم که خدا به او داده است، انفاق کند. خداوند هيچ‏کس را بيش از آنچه به او داده است، مکلف نمي‏کند و پس از هر سختي، آساني قرار مي‏دهد.
بايد دانست که صدقه، نه تنها موجب ناداري و نيازمندي نخواهد شد، که رمز گشايش درب رحمت الهي است. سرور زاهدان و مهتر نيکوکاران، علي(ع) مي‏فرمايد: «اِسْتَنزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَةِ؛ روزي را با دادن صدقه فرود آوريد.» همچنين آن بزرگوار مي‏فرمايد: «سُوسُوا ايمانَکُم بِالصَّدَقَةِ؛ ايمان خود را با صدقه نگاه داريد.» و خداوند، کريم‏تر از آن است که از انفاق بندگان، بدون پاداش بي‏شمار گذر کند.
 

Loading the player...