سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

لوازم مورد نیازدر سفر اربعین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

لوازم مورد نیازدر سفر اربعین

دانلود

گذرنامه:
برای سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی (همانند هر سفر به خارج از کشور) نیاز به همراه داشتن گذرنامه می باشد. از این رو همه مشتاقان این سفر قبل از هر اقدامی لازم است تا پیش از رسیدن ایام اربعین نسبت به دریافت گذرنامه از طریق دفاتر پلیس+10 اقدام کنند تا با کمبود وقت و ازدحام در ایام اربعین مواجه نشوند.
در صورتی که زائر گذرنامه دارد باید گذرنامه وی حداقل شش ماه از تاریخ خروج ، اعتبار داشته باشد. بدیهی است چنانچه اعتبار آن کمتر باشد ، از جلوگیری خواهد شد. در صورتی که گذرنامه کمتر از این مدت اعتبار داشته باشد لازم است نسبت به اخذ گذرنامه جدید اقدام شود. بایستی توجه داشت که گذرنامه گروهی صادر نمی شود. بلکه برای هر نفر یک گذرنامه صادر می گردد.
 ثبت نام:
طبق مقررارت موجود زائران و مشتاقان زیارت امام حسین(ع) در ایام اربعین می توانند جهت ساماندهی مناسب تر و عدم مواجهه با مشکلات احتمالی در سامانه سماح به نشانی Samaneh.hajj.ir ثبت نام کنند. برای انجام این امر به راهنمایی موجود در سامانه مراجعه نمایند.
بیمه:
همه زائران ملزم به داشتن بیمه می باشند. در این خصوص اطلاعات لازم از طریق رسانه های گروهی یا در زمان اخذ روادید، اعلام می شود.
روادید:
روادید عبارت است از مجوز عبور از مرز و ورود به کشور مقابل که توسط سفارت و کنسول گری عراق یا نمایندگی های آن صادر می شود. برای تهیه روادید از طریق سامانه سماح یا دفاتر زیارتی قانونی معرفی شده، اقدام شود.
مجوز خروج:
برخی از زائران حتی با داشتن گذرنامه و روادید نمی توانند از کشور خارج شوند و نیاز به مجوزهای خاص دارند. این افراد عبارتند از:1- نظامیان 2- طلاب حوزه های علمیه  3- دانشجویانی که خدمت سربازی را انجام نداده اند.  3- سربازان وظیفه  4- مشمولان خدمت سربازی  5- کسانی که به دلایلی ممنوعیت خروج از کشور را دارند مانند بدهکاران مالیاتی و ... .
تهیه بلیت:
از ملزومات دیگر و انجام مقدمات سفر تهیه بلیت هواپیما یا سفر زمینی است که توسط مسافران انجام می شود.
برنامه سفر:
بهتر است مسافران موسم اربعین حسینی پیش از سفر، برنامه مسافرت خود را تنظیم نمایند. اینکه سفر هوایی داشتهخ باشند یا زمینی و اگر سفر زمینی را انتخاب نمایند از کدام مرز(مهران،شلمچه، چزابه، یا مرز دریایی خرمشهر) به عراق سفر می نمایند؛ بازه سفر آنها از چه تاریخی آغاز می شود و سفرشان چند روز به طول می انجامد ؛ از کدام مسیر به سوی کربلا حرکت خواهند کرد؛ آیا به صورت پیاده به کربلا می روند یا سواره؛ نحوه بازگشت به کشور چگونه است؛ و... . پاسخ به سوالاتی از این قبیل می تواند به نظم سفر کمک کند.
تدارک لوازم مورد نیاز :
آگاهی از آنچه در سفر و مخصوصا پیاده روی چند روزه مورد نیاز است می تواند راهگشا باشد. برای سه روز پیاده روی وسایلی نیاز است که در زیر به آن هااشاره می کنیم:
1.    کوله پشتی: راحت ترین نوع حمل بار در مسافت های طولانی، استفاده از کوله پشتی سبک است.
2.    مواد غذایی: در طول مسیر راهپیمایی خصوصا در مسیر نجف به کربلا مواد غذایی به مقدار کافی توسط موکب ها تهیه شده و به صورت رایگان در اختیار زائران قرار خواهد گرفت ولی بهتر است حتما مقداری غذای فاسد نشدنی و بادوام و خشکبار مانند خرما، بادام، انجیر و آب به همراه زایر باشد.
3.    رادیو جیبی: باتوجه به فعال شدن رادیو اربعین در موسم اربعین حسینی بهتر است زائران رادیو جیبی همراه خود داشته باشند تا ضمن استفاده از برنامه های متنوع آن از اطلاع رسانی هایی که انجام می گیرد مطلع شوند. همچنین در صورتی که امکان استفاده ازاینترنت برای زائران فراهم باشد، می توانند با نصب نرم افزار رادیو اربعین بر روی گوشی همراه خود ازاین امکان استفاده نمایند.
4.    لباس مناسب: لازم است زائران برای جلوگیری از سرماخوردگی، لباس های مناسب به همراه داشته باشند؛جوراب، دستکش، کلاه، پوشش گوش، کاپشن سبک، و ... . ازاینگونه لباس هاست.
5.    کیسه خواب: یکی از بهترین لوازمی که برای خواب می توان همراعه داشت کیه خواب است؛ چراکه ممککن است جای مناسبی برای اسکان و اقامت پیدا نشود. توصیه می شود از کیسه خواب نظامی استفاده شود که دارای حجم کم و کارایی مناسب است.
6.    کفش مناسب: کفش یکی از لوازم اساسی پیاده روی است.کفش علاوه بر سبک بودن و برخورداری از کفی مناسب نباید بزرگ باشد. توصیه می شود کفش های بند دار استفاده نشود.
7.    روانداز و بالش: باتوجه به محدودیت وسایل استراحت مناسب است پتوی شبک وبالش کوچک همراه زائران باشد.
8.    عینک آفتابی: برای جلوگیری از آفتاب سوختگی چشم و پوست صورت بهتر است عینک آفتابی مناسب و کلاه نقاب دار استفاده شود.
9.    پول: گاهی برای تردد در مسیرها و خرید برخی ضروریات نیاز به صرف هزینه است لذا لازم است به مقدار کافی پول و ارز همراه زائر باشد.
سایر لوازم مورد نیاز:
برخی وسایل ممکن است در طول سفر نیاز شود که در صورت امکان بهتر است زائر آن ها را به همراه داشته باشد؛ ازجمله این وسایل حوله، ماسک یکبارمصرف، دستمال کاغذی، دستمال مرطوب، لیوان کوچک دسته دار، قلشق و چنگال و چاقو، خمیردندان سفری، صابون مایع، شامپو، سجاده، کتاب های ادعیه و ...