رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

ماه رمضان و آداب و رسوم مردم ايلام - نمایش محتوایی رمضان

 

 

ماه رمضان و آداب و رسوم مردم ايلام

مردم استان ايلام در ماه رمضان در كنار غذا بر اساس رسومات معمول عذاهايي از قبيل شله، آش، بژي برساق، كله كنجي، شله زرد، حليم، آش گندم و شيره خرما براي افطار تهيه مي‌كنند.
در قديم كه امكاناتي از قبيل تلویزيون، راديو و بلندگوي مسجد نبود مردم ايلام با صداي يك نفر كه در وقت سحر در محله‌ها اذان و مناجات مي‌گفت بيدار مي‌شدند.
در ماه مبارك رمضان سطح حضور مردم ايلام در مساجد و شركت در نماز جمعه و جماعات افزايش يافته و مردم سعي دارند نمازهاي پنجگانه را در مساجد اقامه كنند.
بعد از مراسم سحر و اداي نماز صبح روزه‌داران كار روزانه خود را آغاز و در طول روز بعد از ساعت كار و در اوقات فراغت شركت در كلاسهاي آموزش قرآن از پرطرفدارترين برنامه‌هاي روزه‌داران در اين استان است.
برگزاري دعاهاي توسل، كميل، ندبه، قرائت سي جزء قرآن، فاتحه‌خواني در مزار درگذشتگان، معطر كردن خانه‌ها به بوي گلاب ، اداي نذور و نيازها از ديگر برنامه‌هاي روحاني مردم ايلام در ماه رمضان است.
مردم اين استان در كنار غذا بر اساس رسومات معمول عذاهايي از قبيل شله، آش، بژي برساق، كله كنجي، شله زرد، حليم، آش گندم و شيره خرما براي افطار تهيه مي‌كنند.
يكي از آيين‌هاي ويژه مردم در اين استان دادن افطاري به اقوام و خويشاوندان است.
در اين راستا از شب اول ماه رمضان اعضاي يك فاميل در منزل بزرگ آن خاندان جمع شده و اين كار تا پايان ماه مبارك رمضان به صورت هرشب در منزل يكي از بستگان ادامه پيدا مي‌كند.
برگزاري مراسم روضه‌خواني ديگر آيين ويژه در ماه مبارك رمضان توسط بانوان در منازل است. برخي بانوان در اين استان در شبهاي قدر و در ساعات پاياني قبل از افطار اين آيين را برگزار مي‌كنند. اين آيين با هدف ترويج فرهنگ مذهبي و شناخت بيشتر بانوان با مسايل مذهبي برگزار مي‌شود.
اوج لحظات عرفاني مردم ايلام در شبهاي قدسي قدر رخ مي‌نماياند، مردم با شركت گسترده در آيينهاي شبهاي احيا و برگزاري مراسم سوگواري و تعزيه شهادت مولاي متقيان حضرت علي(ع) به عزاداري و نيايش با خدا مي‌پردازند.
دستگيري از مستمندان و كمك به فقرا و نيازمندان از ديگر آيينهاي ويژه مردم اين استان در ماه مبارك رمضان است.
بسياري از مردم خير ايلام كه توان مالي داشته در اين ماه به طور ويژه از مردم كم دست به ويژه ايتام حمايت و به آنها كمك مي‌كنند.اوقات شرعی

اوقات به افق :
اذان صبح 04:45:12 طلوع آفتاب 06:25:22
اذان ظهر 13:30:21 غروب آفتاب 20:35:01
اذان مغرب 20:53:51 نیمه شب 00:50:21