جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون : سهم بانوان از اقتصاد کشور در حال افزایش است - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون : سهم بانوان از اقتصاد کشور در حال افزایش است

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سهم بانوان از اقتصاد کشور به خصوص در حوزه فعالیت تعاونی در حال افزایش است.

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون : سهم بانوان از اقتصاد کشور در حال افزایش است

بی نظیر جلالی در دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ایلام اظهار کرد: 94 هزار و 482 تعاونی با سرمایه 15 هزار میلیارد ریال در کشور فعالیت دارد که از این تعداد 9 هزار و 818 تعاونی مربوط به بانوان است.
وی گردش مالی سال گذشته تعاونی های بانوان را بیش از یک هزار و 770 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این اعداد نشان دهنده ظرفیت عظیم زنان کشور است.
مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ذکر اینکه یک میلیون و 600 هزار نفر از جمعیت شاغل کشور در بخش تعاون فعالیت می کنند، یاداور شد: تعاونی بهترین مجال و ابزار برای ارتقا فرهنگ کار هستند.
جلالی به محرومیت ها و توسعه نیافتگی موجود در استان ایلام اشاره کرد و گفت: با توجه به این کمبودها رسالت جوانان تغییر نگاه به مقوله کار است و اگر در سن مناسب جوانان را به مهارت آموزی تشویق کنیم نیاز به مشاغل دیگری از جمله کارگری، بنایی، نانوایی و غیره نیز نهادینه می شود.
وی یادآور شد: باید این تفکر را به جوانان جویای کار القا کرد که همه آنها قادر به استخدام در ادارات و مشاغل دولتی نیستند و هر شغلی در جایگاه خود ارزشمند است و ما باید در راستای ارتقا فرهنگ کار و اشتغال از طریق استارت آپ ها و خلاقیت کاستی های موجود را از بین ببریم.
جلالی با بیان اینکه در این راستا سه نوع سفیر فرهنگی معرفی شده که گفتمان کار و تلاش و فرهنگ ایرانی اسلامی را نهادینه کنیم، یادآور شد: طرح سفیران نونهال فرهنگ سخت کوشی طراحی شده و قرار است تا پایان سال 6 هزار سفیر نونهال در سراسر کشور داشته باشیم.
وی افزود: همچنین برای کارگاه هایی که بیش از 50 نفر عضو دارند طرح سفیران جامعه کار، تلاش و تولید طراحی شده و با حمایت استانداری نیز قرار است طرح سفیران طلایی اجرا شود و 10 نفر از معتمدین استان شناسایی و حکم خود را توسط مقام عالی وزارت دریافت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: فرهنگ تلاش و سخت کوشی در جامعه نهادینه شود و هیچ ایرانی از بیکاری رنج نبرد.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی استانداری ایلام نیز در این آیین گفت: با توجه به اینکه تعاونی ها یکی از ارکان اصلی اقتصاد هستند و در برنامه های چهارم توسعه 25 درصد اقتصاد کشور در بخش تعاون تعریف شده است.
حشمت اله عسکری افزود: تعاونی به معنی تجمیع منابع خرد برای به اشتراک گذاشتن تولید، اشتغال، کسب ثروت و تجمیع افکار و خرد جمعی است و با تجمیع این موارد منابع خرد نیز تجهیز و 2 مولفه کلیدی تولید و معیشت محقق می شود.
وی با بیان اینکه با وارد شدن و عضویت اصولی در تعاونی ها ابزار کار نیز فراهم می شود، گفت: برای عضویت در تعاونی ها افراد باید بصورت اصولی عضو شوند و بدون داشتن اطلاع از حقوق خود و مشارکت نداشتن در امر تصمیم گیری باعث سلب اعتماد آنها و کند شدن فعالیت تعاونی ها می شود.
عسکری تاکید کرد: تعاونی ها باید به دانش متکی باشند و مسئولان نیز با واکاوی سهم بخش تعاونی ها پای کار باشند که در این راستا نیز ستاد تسهیلات، مالیات، بیمه، سیستم بانکی و همه در خدمت تعاونی ها هستند و تعاونی ها نیز فعالیت خود را با استفاده از این ظرفیت ها در امتداد توسعه گسترش دهند.
وی به بازار عراق اشاره کرد و گفت: سهم ما از این بازار بسیار ناچیز و شریک دوم این کشور هستیم که نشان دهنده عدم استفاده از ظرفیت های موجود در بخش های مختلف در استان و عدم فعالیت تعاونی ها است.
عسکری یادآوری کرد: در حال حاضر بیکاران استان ایلام 23 هزار نفر هستند و با توجه به افتتاح پروژه های اخیر از جمله نفت، گاز و پتروشیمی امیدواریم این آمار بیکاری کاهش یافته و با پیش بینی آینده روشن برای استان تعاونی ها نیز از سهم خود در راستای کاهش بیکاری استفاده کنند.
وی با بیان اینکه افراد باید نگاه خود را به مقوله کار تغییر دهند، ادامه داد: در استان ایلام طی 2 سال اخیر با اجرای اقتصاد دانش بنیان ظرفیت خوبی برای افراد تحصیکرده فراهم شده از جمله در مدت 2 سال اخیر پارک علم و فناوری بیش از 30 شرکت در لوای پارک علم و فناوری و ششمین شرکت دانش بنیان نیز در ایلام ثبت کرده که موفقیت خوبی است.
عسکری گفت: جوانان جویای کار باید از ایده های خود ثروت کسب کنند و تعاونی ها نیز در این راستا باید مولد باشند و سیاست های دولت در حوزه فعالیت های دانش بنیان چشمگیر است.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام نیز در این آیین گفت: استان ایلام دارای سه هزار و 285 تعاونی ثبت شده است که از این میزان یک هزار و 461 فعال است.
شکراله شیرخانی یادآور شد: اگر از ظرفیت سه هزار و 280 تعاونی استفاده شود زمینه اشتغال 23 هزار شهروند در استان ایلام فراهم می شود.
وی با بیان اینکه ٣5 درصد فعالیت تعاونی های استان در حوزه کشاورزی است، گفت: 35 درصد تعاونی ها نیز با مدیریت بانوان در حال فعالیت هستند که این ظرفیت نشان از حضور اثربخش و اشتغال بانوان در استان ایلام دارد.
شیرخانی با بیان اینکه وزارت کار به لحاظ گستردگی در زمینه ایجاد اشتغال، فعالیت های کارآفرینی و رفاه اجتماعی ماموریت خطیری را در استان بر عهده دارد، افزود: در حال حاضر در این راستا 10 هزار و ٧٧0 شغل در ١٣ گرایش مختلف ایجاد شده است.
وی ادامه داد: نگرش تقابلی بین کارگر و کارفرما منسوخ شده و باید این نگاه تغییر کند و کارگر و کارفرما باید بعنوان شرکای تجاری با هم تعامل و همکاری کنند.
شیرخانی تاکید کرد: ما باید فرهنگ کار را در جامعه ارتقا داده و با یاری مسئولان، نخبگان، اساتید دانشگاه با تشکیل کلاس های آموزشی، برگزاری سمینارها و همایش ها نوع نگرش به کار را در جامعه تغییر داده و نگاه توسعه ای را جایگزین آن کنیم.

 دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر با حضور مدیر کل امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور، مدیر کل اداره تعاون و جمعی از مسئولان و اعضای تعاونی ها روز یکشنبه در سالن اجتماعات فنی و حرفه ای ایلام برگزار شد و در پایان از 16 تعاونی برتر استان تجلیل بعمل آمد.


گزارش تصویری

مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...
رسانه