سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

مراحل خودسازی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (1) - نمایش محتوای خبر

 

 

مراحل خودسازی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (1)

بخشی از نامۀ سی و یکم نهج­‌البلاغه

مراحل خودسازی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (1)
 
نامۀ سی و یکم نهج البلاغه، نامه ای از امام علی (ع) به امام حسن (ع) است که هنگام بازگشت از صفین در حاضرین نگاشته شده، در این نامه، امام علی (ع)، نصایح ارزشمندی را به فرزند خود بیان می­کنند؛ در بخشی از نامه، دربارۀ مراحل خودسازی آمده است:
 
فَإِنِّی أُوصِیکَ بِتَقْوَى اللَّهِ -أَیْ بُنَیَّ- وَ لُزُومِ أَمْرِهِ، وَ عِمَارَةِ قَلْبِکَ بِذِکْرِهِ، وَ الِاعْتِصَامِ بِحَبْلِهِ. وَ أَیُّ سَبَبٍ أَوْثَقُ مِنْ سَبَبٍ بَیْنَکَ وَ بَیْنَ اللَّهِ إِنْ أَنْتَ أَخَذْتَ بِهِ!
 
أَحْیِ قَلْبَکَ بِالْمَوْعِظَةِ، وَ أَمِتْهُ بِالزَّهَادَةِ، وَ قَوِّهِ بِالْیَقِینِ، وَ نَوِّرْهُ بِالْحِکْمَةِ، وَ ذَلِّلْهُ بِذِکْرِ الْمَوْتِ، وَ قَرِّرْهُ بِالْفَنَاءِ، وَ بَصِّرْهُ فَجَائِعَ الدُّنْیَا، وَ حَذِّرْهُ صَوْلَةَ الدَّهْرِ وَ فُحْشَ تَقَلُّبِ اللَّیَالِی وَ الْأَیَّامِ؛ وَ اعْرِضْ عَلَیْهِ أَخْبَارَ الْمَاضِینَ، وَ ذَکِّرْهُ بِمَا أَصَابَ مَنْ کَانَ قَبْلَکَ مِنَ الْأَوَّلِینَ، وَ سِرْ فِی دِیَارِهِمْ وَ آثَارِهِمْ، فَانْظُرْ فِیمَا فَعَلُوا، وَ عَمَّا انْتَقَلُوا، وَ أَیْنَ حَلُّوا وَ نَزَلُوا! فَإِنَّکَ تَجِدُهُمْ قَدِ انْتَقَلُوا عَنِ الْأَحِبَّةِ، وَ حَلُّوا دِیَارَ الْغُرْبَةِ، وَ کَأَنَّکَ عَنْ قَلِیلٍ قَدْ صِرْتَ کَأَحَدِهِمْ، فَأَصْلِحْ مَثْوَاکَ، وَ لَا تَبِعْ آخِرَتَکَ بِدُنْیَاکَ؛ وَ دَعِ الْقَوْلَ فِیمَا لَا تَعْرِفُ، وَ الْخِطَابَ فِیمَا لَمْ تُکَلَّفْ. وَ أَمْسِکْ عَنْ طَرِیقٍ إِذَا خِفْتَ ضَلَالَتَهُ، فَإِنَّ الْکَفَّ عِنْدَ حَیْرَةِ الضَّلَالِ خَیْرٌ مِنْ رُکُوبِ الْأَهْوَالِ.
 
پسرم، تو را به پروای از خداوند سفارش می­کنم، و به ملازمتِ امر او، و آباد کردن دل خود به یاد او،و چنگ زدن به ریسمانش، و کدام ریسمان از ریسمانی که میان تو و خداست، محکمتر است، اگر به آن چنگ زنی؟
 
دلت را با موعظه زنده کن، و با بی میلی به دنیا بمیران. آن را با یقین قوی ساز، با حکمت روشن کن، و با یاد مرگ فروتن و خوار گردان. وادارش که به فنای خویش اقرار کند، او را بر فجایع دنیا بینایش کن، و از هجومِ سختی های روزگار، و زشتیِ دگرگونی شبها و روزها بر حذر دار. خبرهای گذشتگان را به او عرضه کن، و آنچه را بر سر پیشینیان تو آمد به یادش آور. در شهرها و خانه ها و آثارشان بگذر، پس نیک بنگر که چه کردند، و از کجا رفتند، و در کجا فرود آمدند و منزل گزیدند! در می یابی که از میان دوستان رفتند و به سرای غربت درآمدند، و گویی دیری نپاید که تو نیز چونان یکی از آنان خواهی شد. پس منزلگاه جاودانی خویش را نیکو ساز، و آخرت خود را به دنیایت مفروش. از آنچه نمی دانی سخن مگو، و از آنچه بر عهده ات نیست دم مزن. از حرکت در راهی که بیم گمراهی در آن هست باز ایست، که خودداری از کاری که سبب سرگردانی و ضلالت است بهتر از افتادن در ورطه ای خطرناک است.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان